avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 223 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... acte necesare dezbatere succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

acte necesare dezbatere succesiune

Buna seara. Vreau sa vand un apartament al parintilor mei,ambii decedati,iar eu sunt singurul mostenitor.Banuiesc ca pt a-l vinde trebuie sa fac dezbaterea succesiunii sau vreun alt demers.
Cum ar trebui procedat si ce documente sunt necesare?
Cel mai recent răspuns: nutzzu , utilizator 19:37, 29 Octombrie 2011
Dezbateti mostenire la un birou notarial din localitatea de domiciliu a defunctilor. Veti plati pe langa onorariul avocatului si un impozit de 1% pentru ambele mosteniri.

- Anexa 24 de la Primăria de domiciliu al defunctului;
- Certificatul de deces al defunctului;
- Certificatul de căsătorie al soţului supravieţuitor (dacă este cazul);
- Certificatul de naştere pentru fii moştenitori;
- Certificatul de naştere şi căsătorie pentru fiicele moştenitoare;
- Actele de proprietate pentru bunurile moştenite, Certificat de acţionar, Cărţi de identitate ale autovehiculelor etc.;
- Declaraţii de renunţare la succesiune (dacă este cazul);
- Declaraţii de acceptare a succesiunii (dacă este cazul);
- Pentru minori şi incapabili – dispoziţie de curator eliberată de Autoritatea Tutelară.

În cazul unicului moştenitor – declaraţia a 2 martori care au cunoscut pe defunct, Anexa 24 va fi:

Pentru decedaţii până în anul 1975 : Anexa 24 simplă;

Pentru decedaţii înainte de 1975: Anexa 24 vizată la Arhivele Statului.
Multumesc.
Cu respect.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Dezbatere succesiune rocsy77 rocsy77 buna ziua,as dori si eu niste informatii referitor la o posibila succesiune,tatal meu a decedat in urma cu 6 ani,mama fiind urmasa nu a dezbatut ... (vezi toată discuția)
Iesire din indiviziune la notar energy_for_life energy_for_life sa presupunem caci x si z sunt de acord pentru dezbaterea succesiunii la notar pe terenuri,ce acte se cer?notarul cere si expertize de constatare?:\">?,daca ... (vezi toată discuția)
Mostenire Zetu Elena Zetu Elena Am fost singura la parinti care au decedat in 2002, respectiv in 2008.Nu am alte ruse apropiate care ar putea pretinde un drept la mostenire.Ce trebuie sa fac ... (vezi toată discuția)