Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... acte necesare dezbatere succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

acte necesare dezbatere succesiune

Buna seara. Vreau sa vand un apartament al parintilor mei,ambii decedati,iar eu sunt singurul mostenitor.Banuiesc ca pt a-l vinde trebuie sa fac dezbaterea succesiunii sau vreun alt demers.
Cum ar trebui procedat si ce documente sunt necesare?
Dezbateti mostenire la un birou notarial din localitatea de domiciliu a defunctilor. Veti plati pe langa onorariul avocatului si un impozit de 1% pentru ambele mosteniri.

- Anexa 24 de la Primăria de domiciliu al defunctului;
- Certificatul de deces al defunctului;
- Certificatul de căsătorie al soţului supravieţuitor (dacă este cazul);
- Certificatul de naştere pentru fii moştenitori;
- Certificatul de naştere şi căsătorie pentru fiicele moştenitoare;
- Actele de proprietate pentru bunurile moştenite, Certificat de acţionar, Cărţi de identitate ale autovehiculelor etc.;
- Declaraţii de renunţare la succesiune (dacă este cazul);
- Declaraţii de acceptare a succesiunii (dacă este cazul);
- Pentru minori şi incapabili – dispoziţie de curator eliberată de Autoritatea Tutelară.

În cazul unicului moştenitor – declaraţia a 2 martori care au cunoscut pe defunct, Anexa 24 va fi:

Pentru decedaţii până în anul 1975 : Anexa 24 simplă;

Pentru decedaţii înainte de 1975: Anexa 24 vizată la Arhivele Statului.
Multumesc.
Cu respect.