Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Unde depun recursul?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Unde depun recursul?

Buna ziua, va rog frumos sa imi spuneti unde ma adresez pentru un recurs impotriva unei sentinte a tribunalului, privind litigiile de munca?
Depun recursul la tribunal sau la curtea de apel?
Adresez cererea domnului presedinte al tribunalului sau al curtii de apel?
Exista cereri tipizate privind recursul?
Multumes frumos, va doresc o duminica linistita!

procmarci a scris:

Este adevarat ca se poate depune si la Curte, dar spuneam ca in conditiile in care recurentul se afla intr-un judet unde are Tribinal, dar Curtea se gaseste in alt judet, va pute depune recursul la tribunal, nu este nevoie sa se deplaseze la Curte, chiar daca cererea este adresata presedintelui Curtii de apel.
Am formulat dupa vechea prevedere, "sub sanctiunea nulitatii", dar nu cred ca avea mare importanta in acest caz.
Cererea se mai poate depune si prin posta cu aviz.

Asa este , chiar si dupa modificarile aduse la Cod, continutul art.302 a ramas neschimbat, chiar daca exista Decizia Curtii Constitutionale...

Multumesc frumos pentru raspunsuri si sugestie!
Va doresc o duminica frumoasa!
Atentie, termenul de recurs in litigiile de munca nu este de 15 zile ci de maximum 10 zile de la primirea motivarii hotararii judecatoresti de la instanta de fond!
Multumesc, am primit motivarea si am vazut termenul de recurs!