Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Cale de atac impotriva unei hotarari judecatoresti ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Cale de atac impotriva unei hotarari judecatoresti pronuntata de judecatorie, obiect: pretentii

Care sunt căile de atac ale debitorului la o hotărâre în pretenţii dată de prima instanţă)judecătorie) ?
Puteti ataca sentinta data intr-un proces avand ca obiect pretentii cu recurs.
Cererea de recurs se depune la judecatorie.
In afara de recurs, partea adversa poate formula contestatie in anulare sau revizuire ...

Recursul se poate depune si la instanta de recurs ... In Monitorul Oficial al Romaniei, partea I, nr. 562 din 25 iulie 2008 a fost publicata Decizia Curtii Constitutionale nr. 737/2008 referitoare la exceptia de neconstitutionalitate a prevederilor art. 302 din Codul de procedura civila.
Textul care a facut obiectul exceptiei de neconstitutionalitate este urmatorul (art. 302 C.pr.civ.) este : "Recursul se depune la instanta a carei hotarare se ataca, sub sanctiunea nulitatii."
Curtea a admis exceptia si a constatat ca dispozitiile art. 302 C.pr.civ. sunt neconstitutionale in partea care prevede "sub sanctiunea nulitatii".