Forum Discuţii juridice Proprietate industrială şi ... Experienta în domeniu pentru susþinerea examenului ...
Discuție deschisă în Proprietate industrială şi intelectuală. Adică mărci, invenţii, drept de autor şi altele

Experienta în domeniu pentru susþinerea examenului pentru consilieri de proprietate intelectuala

Buna ziua! Imi poate explica cineva mai clar despre ce este vorba cu acei 3 ani de experienta necesari pentru a da examen la consilieri de proprietate intelectuala?? Din lege nu am inteles ca daca vrei sa devii consilier trebuie sa dai examen ... iar ca sa dai examen iti trebuie 3 ani de experienta ca si consilier :O Cum sa fii consilier si sa ai experienta daca anterior nu ai promovat examenul?? :stunned:
Buna seara, cei trei ani de experienta se pot face in cadrul unei firme - daca ati lucrat in domeniul proprietatii industriale pentru acea firma. De exemplu: lucrati in cadrul companiei X si - printre altele - va ocupati si cu rezolvarea problemelor in domeniul PI , respectiv: depuneti marci spre inregistrare pentru companie, desene/modele industriale , inventii etc. In momentul in care va inscrieti pentru examen la OSIM respectiva companie la care lucrati va emite o adeverinta din care sa rezulte ca timp de 3 ani v-ati ocupat de problemele de PI de acolo. Sau, lucrati in cadrul unui cabinet de PI, deja existent, si acel cabinet va va da adeverinta de care aveti nevoie.
Pentru a deveni consilier in proprietate industriala trebuie sa dati examne la OSIM - care se organizeaza de obicei de 2 ori pe an. Apoi, cu diploma obtinuta trebuie sa va inscrieti in Camera Nationala a Consilierilor in Proprietate industriala din |Romania (CNCPIR). Apoi veti fi inscris pe listele de consilieri recunoscute de OSIM si Camera - pentru a putea profesa in mod legal.
(editat)
Mult succes!
Iuliana Cermak, Avocat