Forum Discuţii juridice Proprietate industrială şi ... Consilier european proprietate industrialã
Discuție deschisă în Proprietate industrială şi intelectuală. Adică mărci, invenţii, drept de autor şi altele

Consilier european proprietate industrialã

buna ziua, ce este mai exact acest consilier in PI si cum devii unul?
multumesc
Buna ziua. Un consilier in PI sfatuieste si reprezinta clientii privind drepturile de proprietate industriala/intelectuala. Aceasta reprezentare este la nivel de OSIM/OHIM/OEB/WIPO in functie de calificari.
Se ajunge la diploma de consilier in PI dand examen la OSIM in materia/materiile alese, respectiv: marci/desene/inventii. Apoi, cu diploma de la OSIM se inscrie in Camera Consilierilor in PI din Romania. Mult succes!