Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Nerespectarea CIM si abuzuri
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Nerespectarea CIM si abuzuri

Sunt angajat la o firma de curierat din Bucuresti dar cu punct de lucru la Tulcea.De cateva zile unul dintre sefi imi spune sa-mi dau demisia, caci ei vor sa faca restructurari si reorganizari si nu vor ca ei sa ma concedieze , ci eu sa imi dau demisia.Dar eu nu vreau sa demisionez si le-am spus acest lucru.Dupa aceasta au inceput sa faca abuzuri , in sensul ca in afara salariului minim pe economie imi plateau si un fel de prima , prima pe care acum nu mi-o mai dau.Le-am spus ca voi munci doar 8 ore a cate 5 zile, asa cum este scris in CIM, si ei mi-au spus ca ma vor da afara daca nu muncesc si sambata . Nu vor sa imi plateasca orele suplimentare de sambata .
Ce pot face? Fac o reclamatie la ITM?
1. Da, puteti face o sesizare la ITM.
2. Mai bine sa va concedieze ei, ca asa puteti beneficia de indemnizatie de somaj si, din partea angajatorului, de niste bani, conform Contractului colectiv de munca, daca il au. Daca nu, conform Contractului colectiv de munca unic la nivel national.
3. Nu va dati dvs. demisia!
Va sugeram sa va tineti intocmai si la fix de CIM si sa atentionati ITM.
E normal sa incerce sa va faca sa va dati demisia.Pentru ei e mai simplu daca va dati demisia, altfel au obligatii fata de dumneavoastra.