Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... PLANGERE PENALA IMPOTRIVA MAGISTRATILOR
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

PLANGERE PENALA IMPOTRIVA MAGISTRATILOR

Ce parchet are calitatea de a cerceta o plangere penala impotriva unor magistrati : procurori, prim-procurori, judecator ? PARCHETUL GENERAL??

justdeals, utilizator
justdeals a scris:

probe sau indicii temeinice? sunt doua chestii total diferite ......... ca de la cer la pamant

Indiciile temenice, firesc, aşa cum rezultă din definiţie, nu sunt probe sau mijloace de probă, ci date.

Pentru ei nu conteaza nici o proba indiferent cat este de temeinica. Ai ei grija sa o faca netemeinica. Eu am inscrisuri de fals intelectual in probatoriu si nu am ce sa fac cu ele, pentru ca procurorul este independent, iar politistul care a facut falsul este acoperit de faptul ca el doar a propus nu a dispus, procurorul dispune
ynocentta

Eu am inscrisuri si sunt date la o parte: un diriginte de santier care a receptionat o lucrare de 150.000 lei (investitie SAPARD) fara sa verifice stadiul lucrarilor (conform cu declaratia data de el la politie) este considerat de buna credinta de politist si procurorul a fost de acord. Constructorul declara ca lucrarile au mai continuat 7 zile dupa prezentarea situatiilor (care a fost pe 12.06.2007) iar politistul ca sa mascheze prejudiciu, consemneaza ca de fapt constructorul a mai fost 4-5 zile dupa ce au venit cei de la sapard si au constatat prejudiciu. In felul acesta prejudiciu sa evaporat si eu nu pot sa fac nimic pentru ca a disparut latura obiectiva a infractiunii
Gabriela Mihai, Avocat
justdeals
Ei se pronunta numai pe ce vor. Eu am facut plangere pentru amenintare si ulterior pentru santaj in 2008 unui individ. Pentru amenintare nu am avut probe (a fost telefonic) si santajul a fot tot telefonic. Ei sau pronuntat numai pentru amenintare. Daca citeau si declaratia celui pe care l-am reclamat si pentru santaj vedeau ca el spunea ca are inregistrari facute cu reportofonul tatalui meu si corelat cu sesizarea mea, puteau sa il intrebe macar de ce mi-a spus mie ca la inregistrat pe tata si nu a venit sa spuna ce are de spus la parchet sau politie
Gabriela Mihai, Avocat
ragaliemariana

ziceti-mi si mie care a fot A, care B si care C. Eu ma chinui din 2007 si nu se rezolva nimic. Un consilier de la Departamentul de Lupta Antifrauda (frumos nume) mi-a spus ca nici o istitutie a statului nu este competenta sa imi solutioneze plangerea. cualte cuvinte noi contribuabilii platim incompetenti ca sa ne dea astfel de raspunsuri
Gabriela Mihai, Avocat
justdeals

Nu se poate face plangere prealabila la CEDO. Eu nu sunt avocat, dar logic se prezuma ca daca ai cai de atac, este posibil cel putin teoretic (de regula nu si practic) sa ti se faca dreptate (chiar si postmortem) si atunci cererea este respinsa
Gabriela Mihai, Avocat