Forum Discuţii juridice Achiziţii publice Incredintare directa
Discuție deschisă în Achiziţii publice

Incredintare directa

Se poate face o incredintare directa pentru obtinerea unui contract de livrare motorina in valoare de 73.000 lei fara TVA, pentru scurtarea timpului, avand in vedere am desfasurat alte licitatii in cursul anului in valoare de 540,000 fara TVA?
Licitatiile au fost pentru combustibil sau pentru alte bunuri/servicii/lucrari?
Daca au fost pentru combustibil si nu a fost prevazuta corect cantitatea puteti suplimenta valoarea printr-un act aditional in aceleasi conditii de la licitatie. In acest caz nu puteti merge pe incredintare directa ... s-ar considera ca ati impartit contractul pentru a ocoli licitatia.
Licitatiile au fost pentru lucrari fatada si acoris, nu am efectuat alta licitatie pentru achizitie motorina.
Va multumesc
nu. avand in vedere valoarea (73000 lei = aprox 16900 euro fara tva) si mai ales, necesitatea. procedurile de achizitie publica se definesc in functie de necesitate si valoare. puteti organiza o cerere de oferte -14 zile verificare doc de catre ANRMAP + 12 zile pana la deschidere.... deci, in cel mai fericit caz, contract semnat 1-5 decembrie.
a, mai e o solutie: negocierea pt cazuri de urgenta (art 122 din OUG 34/2006) dar trebuie sa justificati foarte bine urgenta in referatul de necesitate.