Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... rog raspuns
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

rog raspuns

s.c. are angajata cu 2 ore un mecanic auto in varsta de 68 de ani. Are voie sa conduca autoturismele din unitate pe drumurile publice?
Da,daca are permis de conducere valabil corespunzator categoriei respective.
Administratorul va trece in fisa postului faptul ca va conduce aceste autoturisme doar in timpul orelor de program.
andymaurul, utilizator
si daca face un accident de circulatie? in fisa postului nu i scrie ca are si indatoriri de conducator auto.
Exact asta am subliniat.Administratorul sa treaca in fisa postului ca poate conduce aceste autovehicule ale societatii,doar in interes de servici,respectand programul de lucru.
1. Daca are CIM , chiar cu 2 ore, trebuie sa aiba fisa de instructaj ssm.
In cadru instructajului periodic se pot prelucra materiale ptr. cond. auto.
2. La med. de med. muncii, se pot cere analize suplimentare a starii de sanatate a lucratorului ( ex. oflalmologic, pshiatric, cardiologic) care poate sa dea APT ptr. a conduce autovehicol, sau NU!
3. Atentie, daca in fisa postului nu e specificata posibilitatea de a cond. autov., societatii, ca sarcina de serviciu, daca nu este instruit ssm ptr. aceasta activitate si cel mai important zic eu, med. de med. muncii nu face investigatiile necesare sau da INAPT, in cazul unui acc. de munca vor fi mari probleme pentru angajator, chiar penale!
octavia59 a scris:

1. Daca are CIM , chiar cu 2 ore, trebuie sa aiba fisa de instructaj ssm.
In cadru instructajului periodic se pot prelucra materiale ptr. cond. auto.
2. La med. de med. muncii, se pot cere analize suplimentare a starii de sanatate a lucratorului ( ex. oflalmologic, pshiatric, cardiologic) care poate sa dea APT ptr. a conduce autovehicol, sau NU!
3. Atentie, daca in fisa postului nu e specificata posibilitatea de a cond. autov., societatii, ca sarcina de serviciu, daca nu este instruit ssm ptr. aceasta activitate si cel mai important zic eu, med. de med. muncii nu face investigatiile necesare sau da INAPT, in cazul unui acc. de munca vor fi mari probleme pentru angajator, chiar penale!

Avand calitatea de angajat,oricum angajatorul este obligat de legea 319/2006 privind securitateasi sanatatea in munca sa il instruiasca in acest domeniu,precum orice alt angajat.Vizita medicala la care faceti referire este obligatorie la angajare,in speta data fiind necesara si viza psihologului-avand in vedere ca va conduce autovehicule.Ulterior,potrivit legii,angajatorul are obligatia ca periodic ,pe cheltuiala sa,sa organizeze vizita medicala periodica.
Intrebarea utilizatorului era daca acest angajat,la etatea sa,poate conduce autovehiculele societatii.
Conditiile de baza sunt sa aiba permis de conducere corespunzator si sa fie trecuta in fisa postului aceasta posibilitate.