Forum Discuţii contabile şi ... Cafeneaua economiştilor O.M.F.P. nr. 2706 din 25 octombrie 2011 pentru ...
Discuție deschisă în Cafeneaua economiştilor

O.M.F.P. nr. 2706 din 25 octombrie 2011 pentru aprobarea formularelor 010 SI 070 si modelul acestora preluat de pe site-ul ANAF

Ordinul 2706 din 25 octombrie 2011 (Ordinul 2706/2011) privind modificarea Ordinului ministrului finantelor publice nr. 262/2007 pentru aprobarea formularelor de inregistrare fiscala a contribuabililor, cu modificarile si completarile ulterioare

In temeiul prevederilor art. 10 alin. (4) din Hotararea Guvernului nr. 34/2009 privind organizarea si functionarea Ministerului Finantelor Publice, cu modificarile si completarile ulterioare, al art. 29619 alin. (11) din Legea nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificarile si completarile ulterioare, si al art. 77 si art. 78 alin. (1) lit. b) din Ordonanta Guvernului nr. 92/2003 privind Codul de procedura fiscala, republicata, cu modificarile si completarile ulterioare,

ministrul finantelor publice emite urmatorul ordin:

Art. I
Ordinul ministrului finantelor publice nr. 262/2007 pentru aprobarea formularelor de inregistrare fiscala a contribuabililor, cu modificarile si completarile ulterioare, publicat in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, nr. 175 din 13 martie 2007, cu modificarile si completarile ulterioare, se modifica dupa cum urmeaza:
1. Articolul 41 va avea urmatorul cuprins:
"Art. 41. -
Categoriile de obligatii fiscale de declarare, cu caracter permanent, care se inscriu in vectorul fiscal sunt:
a) taxa pe valoarea adaugata;
b) impozitul pe profit;
c) impozitul pe veniturile microintreprinderilor;
d) accizele;
e) impozitul la titeiul din productia interna;
f) impozitul pe venitul din salarii si pe venituri asimilate salariilor;
g) contributia pentru asigurari sociale de sanatate;
h) contributia de asigurari pentru somaj;
i) contributia de asigurare pentru accidente de munca si boli profesionale;
j) contributia de asigurari sociale;
k) contributia la Fondul de garantare pentru plata creantelor salariale;
l) contributia pentru concedii si indemnizatii;
m) redeventele miniere;
n) redeventele petroliere;
o) contributia pentru finantarea unor cheltuieli in domeniul sanatatii."
2. La anexa nr. 1, urmatoarele formulare se modifica si se inlocuiesc cu formularele prevazute in anexa nr. 1*):
a) formularul "Declaratie de inregistrare fiscala/Declaratie de mentiuni pentru persoane juridice, asocieri si alte entitati fara personalitate juridica (010)", cod M.F.P. 14.13.01.10.11/1;
b) formularul "Declaratie de inregistrare fiscala/Declaratie de mentiuni pentru persoanele fizice care desfasoara activitati economice in mod independent sau exercita profesii libere (070)", cod M.F.P. 14.13.01.10.11/5.
3. La anexa nr. 2, instructiunile de completare a urmatoarelor formulare se modifica si se inlocuiesc cu instructiunile de completare prevazute in anexa nr. 2:
a) "Declaratie de inregistrare fiscala/Declaratie de mentiuni pentru persoane juridice, asocieri si alte entitati fara personalitate juridica (010)", cod M.F.P. 14.13.01.10.11/1;
b) "Declaratie de inregistrare fiscala/Declaratie de mentiuni pentru persoanele fizice care desfasoara activitati economice in mod independent sau exercita profesii libere (070)", cod M.F.P. 14.13.01.10.11/5.
Art. II
Anexele nr. 1 si 2 fac parte integranta din prezentul ordin.
Art. III
La data intrarii in vigoare a prezentului ordin, orice dispozitie contrara se abroga.
Art. IV
Prezentul ordin se publica in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I.
Art. V
Directia generala proceduri pentru administrarea veniturilor, Directia generala de tehnologia informatiei, Directia generala de administrare a marilor contribuabili, precum si directiile generale ale finantelor publice judetene si a municipiului Bucuresti vor duce la indeplinire prevederile prezentului ordin.

[ link extern ]

Declaratia 010 - formular preluat de pe site-ul ANAF

[ link extern ]

Declaratia 070 - formular preluat de pe site-ul ANAF

[ link extern ]