Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... vatamare corporala
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

vatamare corporala

Totul s-a intamplat in fata unei discotecii unde un prieten de-al meu era agresat de mai multi tineri printre care si patronul discotecii, eu m-am bagat pentru prietenul meu si fiind multi am gasit o tzeava de aspirator langa un tomberon cu care lam lovit pe unu dintre ei .A2a zi am mers la politia unde tanarul pe care lam lovit eu a venit cu mana bandajata si cu un cucui, spundand ca mana este rupta desi dupa ce a fost luat cu ambulanta a revenit in disccoteca fara mana in gips. Vrea sa mearga la legist Ce ttrebuie sa fac?
Depuneti si dvs. plangere pentru vatamare corporala.
Daca v/a reclamat la politie , sigur pretinde ca autorul loviturii la mana din gips, sunteti dvs. Cred ca ar trebui sa cautati o cale de a va impaca cumva cu el.. pentru asi retrage plangerea.. Daca nu.. dosarul de la politie va trece la parchet, apoi la instanta de judecata pentru vatamare corporala.
Daca merge la medicina legala, se va mentiona numarul de zile de incapacitate de munca si ingrijiri medicale. pentru care partea vatamata poate cere despagubiri civile si daune morale
ContSters122901, utilizator
pai eu mai pot depunde plangere acum?
de unde stiu cate zile a primit de la medicina legala?
Da, puteti face plangere prealabila in termen de 2 luni, dar trebuie sa va scoateti si un certificat medico-legal deoarece este necesar sa se cunoasca zilele de ingrijiri medicale.
De asemenea, persoana vatamata poate pretinde ca are 2 maini rupte si un picior, si aceasta trebuie sa treaca pe la IML pt a obtine certificatul medico-legal in care se mentioneaza ce leziuni a suferit si cate zile de ingrijiri a necesitat.
Incadrarea se va face in functie de nr de ingrijiri medicale si astfel veti afla si dvs cate zile a primit:
- < 20 zile "loviri sau alte violente
- > 20 zile "vatamare corporala"
- 21 - 60 zile "vatamare corporala grava"