Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Art 52 - intreruperea temporara a activitatii
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Art 52 - intreruperea temporara a activitatii

Buna ziua cer din nou ajutorul dvs va multumesc anticipat as dori un model de cerere sau instiintare care sa o anexez la dosarele angajatilor intrerup activitatea pt renovarea spatiului de lucru timp de o luna de zile va multumesc
siminaelena, utilizator
Trebuie data o decizie

DECIZIE
Nr. ........../.................

Directorul General al S.C. .................. S.A., societate cu sediul ......................... cu nr. de ordine in Registrul Comertului .............., C.U.I. ......................, societate ce are calitatea de Angajator,
Avand in vedere Hotarirea Consiliului de Administratie al SC............................ din data de ....................... prin care, incepind cu data de ......................, se aproba intreruperea temporara partiala a activitatii Punctului de lucru/departament /compartiment din motive .................................. si suspendarea contractelor individuale de munca ale salariatilor de la Punctului de lucru/departament /compartiment, potrivit Listei de salariati anexate Hotararii CA, in temeiul dispozitiilor art. 52 alin.(1) lit. d) din Legea 53/2003 - Codul Muncii, precum si acordarea unei indemnizatii de 75% din salariul de baza corespunzator locului de munca ocupat pentru fiecare salariat caruia i se va suspenda contractul individual de munca, in temeiul dispozitiilor art. 53 alin. (1) din Legea 53/2003-Codul Muncii;
Potrivit atributiilor stabilite prin Actul constitutiv al societatii si prevederilor Codului Muncii,

D E C I D E :

Art.1. In perioada ................ – ................., contractul individual de munca nr............. al domnului ......................, angajat al S.C. ....................... S.A. in functia de ................ la Punctului de lucru/departament /compartiment, se suspenda din initiativa Angajatorului, in baza prevederilor art. 52 alin. (1) lit. d) din Legea 53/2003 - Codul Muncii, pentru intreruperea temporara partiala/totala a activitatii Punctului de lucru/departament /compartiment din motive ........................., subscrisa considerand raporturile de munca suspendate in perioada mentionata.
Art.2. Pe durata intreruperii temporare partiale a activitatii Punctului de lucru/departament /compartiment, dl. ...................... va beneficia de o indemnizatie de 75% din salariul de baza corespunzator locului de munca ocupat, in conformitate cu prevederile art. 53 alin.(1) din Legea 53/2003- Codul Muncii
Art.3. Pe durata intreruperii temporare partiale a activitatii Punctului de lucru/departament /compartiment, dl. ............................ se va afla la dispozitia societatii, aceasta avand oricand posibilitatea sa dispuna reinceperea activitatii, in conformitate cu prevederile art. 53 alin. (2) din Legea 53/2003 - Codul Muncii.
Art.4. Prezenta decizie va fi dusa la indeplinire de catre .......................
Art. 5. Prezenta decizie va fi comunicată salariatului în termen de 5 zile de la data emiterii.
Art. 6. Prezenta decizie poate fi contestată în termen de 45 zile de la data luarii la cunostinta, la Tribunalul.........

DIRECTOR GENERAL,