Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Teava de apa sparta, consum de apa exagerat
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Teava de apa sparta, consum de apa exagerat

Bunici locuiesc la tara teava care alimenteaza casa sa spart dupa ceasu care inregistreaza metri cubi.Si dupa ce au oprit apa sa inregistrat 80 de metri cubi pierduti. Mentionez ca femeile care fac citirea apometrelor (cele care lucreaza la radet) au observat ca teava este sparta , si teava nu a mai fost schimbata de cand sa pus ,adica de peste 20 de ani.
E normal sa platim noi acuma sau cei de la radet ar trebui sa scata apa pierduta?
1-Sunteti in eroare,radet-ul de ocupa cu furnizarea agentului termic si nu cu apa rece
2-Tot consumul inregistrat de apometru revine la plata titularului contractului de furnizare apa.Intreaga instalatie ,inclusiv apometru intra in responsabilitatea de intretinere si reparare a titularului contractului
Inclusiv apometru ,este necesr a fi verificat metrologic la interval de 5 ani,obligatie ce intra in sarcina titularului contractului de furnizare apa
Raspuns: DA, dvs ve-ti plati tot consumul inregistrat de contorul de apaX-(