Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Daaca pot si unde ar trebui sa fac o plangere.....
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Daaca pot si unde ar trebui sa fac o plangere.....

Situatia sta in felul urmator... De 6 ani impreuna cu sotul locuiesc in acelasi apartament cu cumnatul meu(fratele sotului).Apartamentul este "mostenirea" sotului si a fratilor lui, in conditiile in care socrul meu este decedat.Insa soacra mea traieste,dar sta undeva la tara si a lasat casa copiilor, fara a completa insa vreun act. Prezenta noastra aici ii cam supara pe cumnatul impreuna cu care locuim si pe sotia lui. Din pricina aceasta sunt supusa adesea multor jigniri, amenintari , inclusiv se leaga de religia mea , cu toate ca fac parte dintr-o biserica ce apartine de un cult religios recunoscut de legea din tara noastra. Momentan, nu am resursele necesare pt a ma muta in alta parte...Cum pot pune capat acestor scandaluri de doi bani de care m-am cam saturat? As putea face vreo plangere la politie? Singurul martor ar putea fi sotul meu...va rog sa ma ajutati cu un sfat.Multumesc.
ContSters158160, utilizator
Plagere la politie doar pentru: loviri, amenintari etc. nu pentru scandal... Depuneti plangere pentru amenitare la politia de proximitate. Veti avea nevoie de martori...
anka angela, rezolvare veti gasi cand veti putea sa va mutati de acolo... Chiar daca va sustine sotul 100% impotriva fratelui sau nici o cerere de iesire din indiviziune nu e de prea mare folos: apartamentul poate fi atribuit unuia dintre frati (sau soacrei) iar ceilalti vor primi ”cota-parte” in bani = sulta, ceea ce inseamna putin pentru a va putea cumpara o garsoniera, macar. Daca sotul dv ar primi apartamentul va trebui sa plateasca celorlalti mostenitori... Iar daca mostenitorii nu se inteleg apartamentul va fi scos la licitatie – ceea ce poate insemna (si) un pret cu mult sub cel real...

Plangere pentru discriminare pe motiv de religie... nu prea tine – chiar daca va sustine sotul, ca martor – se va constata ca nu sunt decat neintelegeri in familie (vorbe spuse la suparare) ... dar puteti incerca, macar in speranta ca, poate, se vor linisti cei care va jignesc cu privire la apartententa religioasa

Daca amenintarile sunt de natura sa va induca teama pentru siguranta dv – si aveti martori (de preferinta si altii decat sotul) – puteti face plangere la politie... dar, in cel mai rau caz, se va ”lasa” cu avertisment... Din pacate...

*
”Fara a completa insa un act” insemna ca soacra s-a mutat pur si simplu in alta parte sau inseamna ca nu a fost dezbatuta mostenirea?
In primul caz nici nu trebuie sa completeze vreun act. In al doilea caz sotul dv ar putea cere deschiderea succesiunii pentru obtinerea certificatului de mostenitor. Chestiune care costa, evident, si care nu rezolva problema dv dar poate fi ceva de genul: ”daca nu ne lasi in pace sotul cere dezbaterea mostenirii si o sa va coste si pe voi” – o chestiune copilareasca dar care poate ”tzine” in fatza celor care atunci cand baga mana in buzunar dau de un arici = zgarciti.

Nu cred ca exista o rezolvare juridica in cazul dv. :(
well, incep sa cred ca cea mai sigura cale de a-ti face dreptate este sa ti-o faci singur...incep sa-i apreciez pe cei care au curajul asta...nu mi se pare normal sa fii agresat moral si psihic si nimic sa nu-l poata opri pe agresor...