Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Probleme Fisa de inmatriculare
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Probleme Fisa de inmatriculare

In vara acestui an am achizitionat un autoturism din orasul Targu-Jiu. Pana in prezent fostul proprietar nu mi-a trimis fisa fiscala si fisa de inmatriculare. Din cate am inteles de la o cunostiinta a acestuia acesta este plecat in strainatate pe o perioada nedeterminata. Se poate ca fostul proprietar sa intocmeasca o imputernicire sau procura prin care aceasta cunostiinta a lui sa poata mearga la Fisc pentru a achita datoriile si totodata a radia masina urmand sa imi trimita actele necesare pentru a inmatricula masina? Multumesc si va doresc o zi placuta.
bandidos, utilizator
Da, se poate face o procura speciala notariala prin care propietarul de drept il imputerniceste pe mandatar sa achite impozitele restante si sa solicite radierea auto in numele sau. La cererea de radiere adresa Directiei Generale de Impozite si Taxe va completa si o cerere pentru eliberarea certificatului de atestare fiscala pentru cumparator. La declaratia pentru scoaterea de pe rol a autoturismului se va anexa documenatia necesara in copie pe care se va mentiona "conform cu originalul".
Documente necesare pentru radiere auto:
[ link extern ]
Declaratia de scoatere din evidentele fiscale auto:
[ link extern ]
L.C.