Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Radiere masina fara certificat de dezmembrare
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Radiere masina fara certificat de dezmembrare

Va prezint situatia foarte pe scurt. Tatal meu (decedat in noiembrie 2018) avea un autorism vechi care statea in curtea casei. Acum 3 luni, mama mea a dat autoturismul la fier vechi, dar nu unei firme autorizate, deci nu a primit certificat de dezmembrare, casare, sau ce se mai ofera in aceste cazuri.

Cum pot eu sa radiez acum masina, fara acest certificat? Am actele originale ale masinii, am placutele de inmatriculare, am certificat de mostenitor pentru masina respectiva pe numele meu, dar imi lipseste dovada ca am dat masina la fier vechi. Exista vreo cale legala pentru a radia masina si de la SPIT, si de la politie?

Multumesc anticipat pentru raspuns
Se poate radia mașina dacă găsiți pe cineva care are teren în proprietate și se completează o declarație tip, prin care acea persoană declara ca mașina radiata se va afla pe proprietatea sa depozitata.
Pai avem noi proprietatea, problema este ca prin aceasta metoda, o pot radia doar de la politie, nu si de la SPIT. Atata timp cat masina nu este declarata ca fiind distrusa sau vanduta, vom plati in continuare impozit pentru ea. Gresesc?
Gresiti. Am procedat asa chiar la primarie, pentru radierea fiscala. Inainte de politie, pentru care va trebuie actul de la primarie.
latka, moderator
Exista varianta legala
Informati SPR evidenta auto ca nu mai detineti in fapt si in drept bunul mobil urmare dezmembrarii acestuia si solicitati document
Incheiati declaratie notariala pe proprie raspundere ca nu mai detineti in fapt si in drept bunul mobil urmare dezmembrarii acestuia
In baza celor 2 documente solicitati la autoritatea fiscala responsabila radierea auto pe proprie raspundere
Succes !
Nu e nevoie de notar decat pentru procura, e radiere auto la cerere.
[ link extern ]
Documente necesare pentru radierea unui vehicul din circulatie în cazul în care detinatorul nu mai doreste mentinerea vehiculului în circulatie (la cerere)
1. Cererea solicitantului; Cerere radiere
2. Copia unui document care atestă deţinerea unui garaj, teren, curte, parcare, unde va fi depozitat vehiculul respectiv;
3. Certificatul de înmatriculare;
4. Plăcuţele cu numărul de înmatriculare;
5. Cartea de identitate a vehiculului în original şi copie;
6. Fişa de înmatriculare cu viza organului fiscal competent al autorităţii administraţiei publice locale sau certificatul de atestare fiscală;
7. Certificatul de radiere
8. Declaraţie pe proprie răspundere a titularului înmatriculării sau a moştenitorilor legali ai acestuia, din care să reiasă că vehiculul nu mai circulă pe drumurile publice;
9. În cazul persoanelor juridice vor fi depuse documentele care să ateste dobândirea personalităţii juridice, denumirea şi sediul, în copie (de exemplu certificat înregistrare la Registrul Comerţului), precum si împuternicirea reprezentatului legal al acestora;
10. Procură specială autentificată de notarul public, în cazul în care documentele se depun de o altă persoană decât titularul.
11. Cartea de identitate a solicitantului (original şi copie)
12. Anexa pentru acordul prelucrarii datelor personale

OUG 195/2002
Articolul 17
(1) Radierea din evidenta a vehiculelor se face de catre autoritatea care a efectuat inmatricularea sau inregistrarea doar in cazul scoaterii definitive din circulatie a acestora, la cererea proprietarului, in urmatoarele cazuri:
a) proprietarul doreste retragerea definitiva din circulatie a vehiculului si face dovada depozitarii acestuia intr-un spatiu adecvat, detinut in conditiile legii;
b) proprietarul face dovada dezmembrarii, casarii sau predarii vehiculului la unitati specializate in vederea dezmembrarii;
c) la scoaterea definitiva din Romania a vehiculului respectiv;
d) in cazul furtului vehiculului.
latka, moderator