Forum Discuţii juridice Dreptul, calculatorul meu şi ... Nume Firma si Marca
Discuție deschisă în Dreptul, calculatorul meu şi internetul

Nume Firma si Marca

Am un issue:
Mi-am deschis un website care are numele... sa zicem BIBI.ro. Asa se numeste si srl-ul - BIBI.
Site-ul va promova tot felul de fotografii pe care, pentru a-mi face reclama, va fii scris mic intr-ul colt BIBI.ro.
Am aflat apoi ca exista alta persoana juridica care si-a inregistrat la OSIM marca BIBI.
Ma afecteaza pe mine cu ceva ca-mi apare BIBI pe pozele de pe Internet?
Chiar nici un specialist de la avocat.ro nu ma poate lamuri?
Acel cineva poate a obtinut marca pentru... pantofi spre exemplu. In cazul asta nu va afecteaza.
In principiu depinde pentru ce clase a obtinut BIBI.
Depinde de ce tip de afacere si-a protejat respectivul prin marca. Oricum, daca stiti ca exista o marca cu acelasi nume, inseamna ca pot exista doua situatii: ori ati incercat sa inregistrati si dvs. marca la OSIM si ati fost refuzat sau ati descoperit ca exista cealalta marca (caz in care stiti si pe ce produse/servicii este inregistrata marca), ori ati auzit intamplator de cealalta marca.

Oricum, regula este ca va afecteaza inregistrarea in cauza... Pot fi insa si exceptii de la aceasta regula, iar raspunsul de mai sus este corect.

[addsig]
Va multumesc pt raspuns. Deci pot fi marci cu acelasi nume pentru diferite produse? Cum pot verifica la Osim toate astea?
Puteti face o cercetare la OSIM.