Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA TVA
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

TVA

Am de recuperat TVA (rezultat de la factura ce reprezinta o taxa de arbitraj)
Intre timp recuperez TVA-ul dar la primul control ANAF ma obliga sa-l returnez pe motiv ca fima nu are venituri (nici profit)
Este legal ?
Daca nu,... ce-ar trebui sa fac ?
Dvoastra ati avut venituri in momentul in care s-a emis acea factura pe care nu ati incasat-o. Cheltuielile cu taxa de arbitraj sint aferente acelui venit, deoarece se incearca incasarea sumei facturate.