avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 544 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Tutela copilului
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Tutela copilului

Va rog sa ma ajutati cu niste sfaturi in legatura cu urmatoarea situatie:
Locuiesc in casa mamei mele, alaturi de fratele meu, sotia lui si copilul lor in varsta de 2 ani si 6 luni. De cand s-a nascut nepotelul meu, mama mea ( educatoare ) s-a ocupat indeaproape de el, oferindu-i dragoste si educatie ( la fel si eu, ca unchi ). Din pacate, aceasta armonie este deranjata de faptul ca fratele meu consuma alcool ocazional, dar peste masura, creand o atmosfera tensionata intre el si sotia lui, cat si in casa. Aceasta atmosfera, dupa parerea mea, afecteaza buna crestere a copilului. Pe langa aceasta, cumnata mea nu s-a implicat in cresterea si educatia copilului. In concediul de maternitate, cand ar fi trebuit sa fie foarte apropiata de copilul ei ( dupa parerea mea), ea s-a relaxat stand foarte mult timp in pat si uitandu-se la filme, nefacandu-i un program copilului, program pe care il avea doar cand mama mea se intorcea de la servici. Toate aceste lucruri le stiu si le-am observat, deoarece eu lucrez acasa. In ultimul timp problemele s-au agravat: fratele meu consuma alcool in continuare, iar cumnata mea ameninta ca va pleca, santajandu-ne emotional cu copilul, de care ne-am atasat si pe care-l iubim. Intrebarea mea este, daca se poate face ceva in aceasta situatie, in care ne dam seama ca cel mai afectat este copilul, iar daca va pleca din casa cumnata mea cu el, nu va mai avea aceeasi iubire, timp dedicat lui si educatia necesara.Ce se poate face legal in aceasta situatie, in care parintii sunt iresponsabili, dar care, categoric au drept asupra copilului si eu cu mama mea, care am vrea sa creasca iubit si educat si vrem sa investim in viitorul lui, tot ceea ce putem?
Exista posibilitatea de a fi atentionati acesti parinti? In cazul in care nu se corecteaza, exista posibilitatea de a primi custodia copilului? In ce conditii?
Da ...din pacate in Romania lucrurile stau cateodata si asa...Nu aveti insa drept de custodie decat in cazul in care parintii abandoneaza copilul sau ii aplica rele tratamente si sunt decazuti din drepturile parintesti!!!
Va multumesc pentru raspuns! Ma bucur ca exista aceasta posibilitate. Doresc sa intreb in continuare - ce inseamna rele tratamente? Cat de departe are dreptul sa mearga un parinte in ai face rau copilului ca sa insemne intradevar rele tratamente? Eu nu as dori sa se ajunga la lucruri mai rele, si as vrea sa pot preveni asta. Cel mai mult as dorii ca parintii copilului sa isi vada de treaba si sa se inteleaga si sa isi creasca armonios copilul, insa am observat ca sint foarte egoisti si pun pe primul plan confortul lor.
Va multumesc!
Orice om pune in primul rand propria persoana, cel putin inconstient, e in natura noastra.
Eu nu vad exact temeiurile pentru care doriti sa aveti custodia acelui copil, chiar nu am vazut motivatii.
Despre partea cu relaxarea, nu stiu sa va spun, depinde de cate ori se trezea copilul noaptea, este binestiut faptul ca o mama de copil mic trebuie sa incerce sa doarma ori sa se odihneasca cat mai mult ziua... Depinde daca alapta, varsta copilului... la ce varsta exact nu ii facea program?
Program ii face numai mama mea! inclusiv astazi! Cumnata mea incearca sa ii faca program dar se lasa repede pagubasa cand da de greu.

De cand copilul nu a mai primit lapte doarme in general cu mama mea pentru ca asa vrea el. Cumnata mea se trezea foarte nemultumita din somn cand dormea copilul in camera la parintii lui si ar fi vrut sa il adoarma la loc cu forta. In cazul acesta mama i-a propus cumnatei mele sa il aduca sa doarma cu ea si ea a acceptat destul de repede. Azi daca mai doarme in camera la parintii lui si se trezeste noaptea si plange, cumnata mea il duce in camera la mama mea.
Ar fi bine ca o mama sa se relaxeze in timp ce si copilul ei se relaxeaza, pentru ca un copil intre 0 ani si 2 ani ar trebui supravegheat cat mai mult! Pentu ce anume este concediul de maternitate de 2 ani de zile? si platit! este concediu de odihna vreti sa sugerati?
Eu credeam ca este concediu de maternitate- directionat in primul rand spre copil. Conceput anume ca mama sa aiba acest timp pentru ea si pentru copil- nu pentru ea personal!
Eu nu doresc sa obtin custodia. Eu doresc ca familia lor sa fie fericita ,dar lucrurile se agraveaza. fratele meu si cumnata mea se inteleg tot mai putin, cred ca partial din cauza ca el consuma alcool- ocazional dar tare- si partial din cauza ca el nu suporta indiferenta ei, adica a sotiei lui fata de copil si fata de el. In timpul asta si eu si mama mea sintem spectatori si nu putem fi indiferenti iar dumneavoastra imi spuneti ca "orice om pune propria persoana pe primul loc". Eu am intrebat cat de rele trebuie sa fi tratamentele asupra copilului ca justitia sa poata interveni, iar dumneavoastra ma intrebati la ce varsta exact nu ii facea program? Multumesc !
Domnule, daca nu raspundeti la intrebari eu nu va pot sfatui.
Nu inteleg ce se intampla acolo, iar motive de vreo stabilire de custodie nu imi dati. Prin urmare, nu vad sanse.
Daca va suparati cu privire la ce va spun, imi pare rau, eu va spun cam cum vad eu lucrurile legal si faptic.
Nu stiu daca doamna avea vreo depresie post-partum, vad un sot care ii da motive insa, indiferenta este o caracteristica a mai tuturor mamelor dupa nastere, e de natura hormonala, varsta la care nu ii facea program e importanta pentru ca nu putem face program unui sugar... adica toate elementele de care ma legam sunt importante in cauza.

Daca nu vreti sa ne impartasiti, nici solutii nu avem sa va dam...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Am o problema in privinta copilului Catalinv Catalinv Buna.Intrebarea mea e cum pot o obtin custodia copilului de 2 ani daca persoana cu care stateam in concubinaj a luat copilul si tot si a plecat.Ea sta acum ... (vezi toată discuția)
Custodie copil facut de o minora care a plecat cu el mariustz mariustz Buna seara, Cumnatul meu, in varsta de 25 ani, a avut o relatie cu o fata de 16 ani care ulterior a ramas insarcinata, aceasta a dorit sa pastreze copilul ... (vezi toată discuția)
Custodie copil romansadea romansadea Buna ziua, Ma aflu intr-o situatie destul de urata. Sotia mea si cu mine doream sa ne despartim amiabil. Din pacate ea a plecat cu copilul si a depus o ... (vezi toată discuția)