Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Decadere din drepturi de mama
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Decadere din drepturi de mama

O cunostinta de a mea ma roaga sa ma interesez cu poate nora lui sa fie decazuta din drepturile de mama deoarece el banuieste ca aceasta face video chat (nu e sigur ).Ea are 2 copii minori.
Decaderea unui parinte din exercitiul drepturilor parintesti se pronunta de catre instanta de tutela la cererea autoritatilor administratiei publice cu atributii in domeniul protectiei copilului, daca se constata ca acel parinte pune in pericol viata, sanatatea sau dezvoltarea copilului prin rele tratamente aplicate acestuia, prin consum de alcool sau stupefiante, prin purtare abuziva, prin atingerea grava a interesului superior al copilului.
Faptul ca mama face videochat nu constituie un motiv pentru a fi decazuta din exercitiul drepturilor parintesti.
Pe bănuieli nu se poate obține decăderea.În plus, pentru decăderea din drepturile părintești este necesar să se demonstreze că este adusă o atingere gravă drepturilor și intereselor minorilor, aplicarea de rele tratamente, etc.
Dacă aceste lucruri pot fi dovedite, există șansa decăderii .
El spune ca nora lui lucreaza in alta localitate si vine acasa odata pe luna, in acest timp copiii stau cu tatal lor care nu lucreaza.
Nici faptul ca mama lucreaza in alta localitate nu este motiv de decadere din drepturile parintesti.

Atat tatal cat si mama sunt obligati sa vegheze la cresterea si educarea copiilor si sa contribuie material, asa ca este firesc ca minorii sa se afle cu tatal cat timp mama e la munca.