Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Hotarare drepturi salariale
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Hotarare drepturi salariale

Salutare!
Mama mea are o hotarare definitiva prin care fosta firma este obligata sa ii plateasca drepturile salariale pentru doua luni (firma si-a inchis punctul de lucru si a uitat sa plateasca salariile pentru doua luni).
Cum trebuie sa procedeze? Trebuie sa plateasca un executor judecatoresc sau executorul isi adauga propriile cheltuieli de executare pe care le suporta firma (m-as mira sa fie asa)? Cum se poate face executarea silita fara a fi nevoie sa mai cheltuiasca alti bani?
Au vreo sansa oamenii escrocati din Romania?
Ce ar trebui sa faca in continuare?
Hotararea judecatoreasca este impotriva societatii nu a punctului de lucru. Veti angaja un executor judecatoresc din localitatea in care isi are sediul societatea. Sigur ca veti plati cel putin un avans catre executor, acesta poate fi relativ mic, depind si care este suma de recuperat, si acesta sa isi retina apoi onorariul de la societatea executata silit.
Trebuie sa investiti cu formula executorie hotararea inainte de a merge cu ea la executor.
adelaida_07, utilizator
adelaida_07 a scris:

Hotararea judecatoreasca este impotriva societatii nu a punctului de lucru. Veti angaja un executor judecatoresc din localitatea in care isi are sediul societatea. Sigur ca veti plati cel putin un avans catre executor, acesta poate fi relativ mic, depind si care este suma de recuperat, si acesta sa isi retina apoi onorariul de la societatea executata silit.
Trebuie sa investiti cu formula executorie hotararea inainte de a merge cu ea la executor.

Offf.
Am inteles care e treaba.
Suma de recuperat este de 1400 de ron.
Din cate stiu eu, sentinta fiind executorie de drept nu trebuie investita cu formula executorie. Am dreptate sau nu?:D
oroles2010 a scris:

Offf.
Am inteles care e treaba.
Suma de recuperat este de 1400 de ron.
Din cate stiu eu, sentinta fiind executorie de drept nu trebuie investita cu formula executorie. Am dreptate sau nu?:D

Hotararea pronuntata in prima instanta in litigiile de munca este executorie si se poate pune in executare fara a mai fi nevoie de investirea cu formula executorie...
freeelis a scris:

oroles2010 a scris:

Offf.
Am inteles care e treaba.
Suma de recuperat este de 1400 de ron.
Din cate stiu eu, sentinta fiind executorie de drept nu trebuie investita cu formula executorie. Am dreptate sau nu?:D

Hotararea pronuntata in prima instanta in litigiile de munca este executorie si se poate pune in executare fara a mai fi nevoie de investirea cu formula executorie...

Credeti ca avem sanse sa mai recuperam ceva din banii astia?
Un drum in Iasi 2 milioane+
Onorariu executor judecatoresc+ etc. etc.
S-ar putea sa raman si eu cun un suc, nu?
Executarea se poate face prin urmatoarele modalitati:
- de bunavoie de catre fostul dvs angajator
- prin executare silita

Daca apelati la un executor cheltuielilor platite executorului se pot recupera de la fostul angajator sub forma cheltuielilor de executare .

De asemenea, puteti depune o cerere la angajator sa puna in executare hotararea judecatoreasca prin care este obligat sa va plateasca acea suma, iar in caz contrar dupa trecerea unui termen de 15 zile de la data depunerii acestei cererii puteti formula plangere penala impotriva acestuia pentru savarsirea infractiunii prevazute si pedepsite de art.261 C.mun.