Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Se poate face ceva?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Se poate face ceva?

Buna!

Am sa trec direct la subiect,pe vremea comunismului bunicul meu a avut mai multe case si din aceasta cauza a trecut o casa pe o sora mamei vitrege a tatalui meu.

Casa respectiva a apartinut strabunicilor mei si dupa moartea lor a fost mostenita de bunicul meu,in anul 1982 bunicul meu s-a casatorit a2a oara si ca urmare ca a fost si detinut politic a trecut casa pe cumnata lui,dupa comunism,mai exact in 1998(deci a trecut ceva vreme de la Revolutie)a vrut sa treaca casa parinteasca pe el insa cumnata lui l-a santajat cu vanzarea daca nu trece imobilul si pe sotia lui(sora dansei) iar contractul sa fie facut ca si contract de vanzare-cumparare.

Astfel casa nu mai este bun mostenit,deci nu mai face obiectul art 31 C.Familiei.

Din anul 2005 bunicul meu si bunica mea vitrega nu mai locuiesc,sunt separati dar nu au divortat legal, impreuna,iar bunicul meu doreste sa vanda acel imobil insa nu poate sa faca nimic fara semnatura ei,iar ea nu doreste sa semneze.

Bunicul meu detine 2 acte care dovedesc ca acea casa a apartinut parintilor sai(un extras din C.F pe numele mamei lui,respectiv certificatul de mostenire care a fost intocmit dupa decesul strabunicului,iar in acel act apar ca singuri mostenitori bunicul meu si mama lui(strabunica mea),strabunicul meu a decedat in 1967).

Se poate face ceva ca bunicul meu sa poata sa vanda imobilul fara acordul sotiei lui???El sustine ca a fost santajat in 1998 de catre sotie si cumnata ca sa intocmeasca un nou titlu de proprietate,de asemenea sotia lui a furat titlul si sustine ca singurul vinovat pt disparitia titlului de proprietate ar fi tatal meu(fiul legitim,din prima casatorie a bunicului meu).

Bunicul meu si a2a lui sotie nu au alti copii,de aceea el vrea sa vanda imobilul,deci va rog frumos,se poate face ceva?!?!?

Se poate face ceva?Ce anume?si cam cat ar costa toata procedura,tinand cont ca bunicul meu vrea sa vanda imobilul cu 50.000 EUR.

Daca nu am fost destul de coerent in ceea ce am scris,va rog scuzati-ma.
La notar a fost? Fiind bun mostenit si inainte de casatorie, nu e nevoie de semnatura sotiei pt. instrainare.
nu stiu daca a fost,tot ce stiu e ca o doamna avocat din Arad s-a ocupat de acte in 1998 cand bunicul a primit inapoi casa parinteasca pe numele lui,insa de data aceasta si pe a sotiei lui(repet,pana in 1998 a fost trecuta pe cumnata lui,respectiv sora bunicii vitrege,ca urmare a fostului regim comunist),contractul a fost facut ca si contract de vanzare cumparare chiar daca imobilul apartinea de fapt bunicului meu ca urmare a mostenirii,singurele motive ale trecerii lui pe numele cumnatei lui fiind regimul comunist si faptul ca a fost detinut politic si averea i-a mai fost confiscata de mai multe ori.Nu cred ca s-a perceput o suma de bani in schimb,stiudoar ca mama vitrega a tatalui meu a fost trecuta si ea ca si proprietar i sincer nu stiu nici daca a fost la notar,mai ales ca titlul de proprietate e mai mult ca sigur furat de bunica mea vitrega.

ea ne-a amenintat in repetate randuri "ca ne arata ea noua" si ca tatalui meu nu ii ramane nimic iar bunicul meu nu are ce sa ii faca.

noi am luat legatura cu un avocat care a spus ca doar daca o dam in judecata putem instraina imobilul fara semnatura ei.pt ca si ea apare in C.F ca si proprietara.

asa cum am mai mentionat avem drept dovezi un extras de C.F pe numele strabunicii si certificatul de mostenire pe bunicul si strabunica care a fost facut dupa moartea strabunicului .

cum s-a trecut imobilul pe sora (sotiei bunicului dv)? vreo donatie, sau contrct de vanzare-cumparare?
daca in 1998 s-a vandut catre bunicul dv. si sotia sa, eu spun ca este nevoie de semnatura ei, fiindca nu sunt divortati, bunul este comun, si daca vrea sa vanda tatalui dv. este vorba de un act de dispozitie, fiind necesara si semnatura (inca) sotiei lui.
in functie de starea EXACTA de fapt...de actele pe care le aveti, eventual se poate intenta o actiune in anulare..daca a fost vorba de santaj si acest lucru se poate dovedi...
in privinta partii bunicului, aceasta clar va ramane tatalui dv (daca nu sunt alti mostenitori)...degeaba "va arata ea voua"
Nicoleta Silvia Hulpus, Consilier juridic
imobilul mostenit de catre bunicul meu de la parintii lui a fost trecut pe cumnata lui prin contract de vanzare-cumparare pt ca la vreme respectiva bunicul meu a fost condamnat politic de mai multe ori si a avut casa confiscata de vreo 4 ori,dupa care iar a primito inapoi,si tot asa de 4 ori in total,pana a trecuto pe cumnata printr-o vanzare fictiva.

in 1998 a cerut ca sa treaca casa pe el(tot prin contract de vanzare cumparare) din nou,iar cumnata lui a spus ca nu e deacord decat daca o trece pe a2a lui sotie pe contract si ii mai da si o suma de bani(alta decat cea fictiva din contract).

Problema e ca bunicul meu si bunica vitrega stau separati(nu sunt despartiti legal)iar bunicul meu si tata doresc sa vanda casa parinteasca a bunicului meu,insa daca s-ar putea fara ca sotia lui sa trebuisca sa fie prezenta la notar fiindca din motivele ei personale nu ar fi deacord(mama vitrega.....ce sa ii faci,are problemele ei.......)sa semneze.

Bunicul meu are certificatul de mostenitor in care apare el si strabunica drept mostenitori dupa moartea strabunicului si inca o dovada ar mai fi un extras de carte funciara pe numele strabunicii.

Deci putem face ceva? De obligat nu o putem obliga sa semneze,mai repede si-ar manca degetele de la mana.....Dovezi ca a fost casa mostenita exista,insa incurcaturiile apar la "vanzare" catre cumnata bunicului(sora bunicii mele vitrege)si "cumpararea" casei de la ea....

Ce se poate face?cat timp dureaza?si cam cat ar costa?

josephx90 a scris:

Dovezi ca a fost casa mostenita exista,insa incurcaturiile apar la "vanzare" catre cumnata bunicului(sora bunicii mele vitrege)si "cumpararea" casei de la ea....

Ce se poate face?cat timp dureaza?si cam cat ar costa?

Probabil ca rezolvarea s-ar gasi in constatarea simulatiei celor doua operatiuni.

Nu e o speta de rezolvat la cafeaua de dimineata (cand scriu eu pe forum).
V-ar trebui un avocat care sa vada toate inscrisurile. Ati spus Arad? S-ar putea sa gasiti chiar aici, printre cei ce scriu pe forum, omul care va trebuie.