Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Durata proces in strainatate
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Durata proces in strainatate

Am un amic care este inchis dincolo pentru furt au fost 4 la fapta respectiva dar la prins doar pe el.Prejudiciul este recuperat.Dar el are cazier aici in tara.El este inchis de o luna nu sa dat sentinta in cazul lui deoarece nu ia prins pe ceilalti.A recunoscut totul.Cam cat timp l.ar putea tine asa fara sa ii dea o sentinta daca ceilalti 3 nu vor fi prinsi?Se poate sa ii dea sentinta condamnarea in lipsa lor?Multumesc frumos.O seara buna.
Depinde unde acel „dincolo” si ce prevede legislatia respectivului stat. In principiu, pot sa il tina cat doreste instanta si procuratura.
Alexandru Munteanu, Avocat
Alex_Munteanu a scris:

Depinde unde acel „dincolo” si ce prevede legislatia respectivului stat. In principiu, pot sa il tina cat doreste instanta si procuratura.

In Elvetia este inchis
Asta inseamna ca il pot tine ani de zile fara sa ii dea o sentinta?Multumesc
Contactati un avocat din Elvetia (exista cativa romani avocati in Elvetia). Legea difera de la canton la canton in Elvetia.
Multumesc frumos.