Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Timpul in care se poate face o ...Succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Timpul in care se poate face o ...Succesiune

Dupa un deces ,care este perioada in care se poate deschide o succesiune ?,ce pasi presupune acest lucru ?,
Succesiunea se deschide prin moarte. Succesiunea se accepta in termen de 6 luni, daca decesul a survenit inainte de 1.10.2011 si in termen de 1 an, daca a survenit dupa aceasta data. Succesiunea se dezbate prin formularea unei cereri adresate notarului sau instantei de judecata, iar dezbaterea succesiunii se incheie prin obtinerea certificatului de mostenitor sau a hotararii judecatoresti prin care se stabilesc mostenitorii, cotele succesorale si masa succesorala.
Si daca perioada a trecut ,ce se mai poate face?
Sau mai simplu

parintii au fost despartiti ,tata nu a vrut sa mai stie de mine ,el a decedat anul trecut si nu am fost anuntat locuind departe de el ,am o sora vitrega care ar fi pasii ce trebuiesc urmati !???
Situatia este delicata.
Sora vitrega a obtinut deja certificatul de mostenitor?
A facut acte de acceptare a succesiunii ? Va contesta drepturile succesorale?
Nu recunoaste nimic ...zice ca nu a facut ,ca nu are bani ..va trebui sa merg ..la Primarie cumva ?
Daca nu va intelegeti cu sora, trebuie sa dezbateti succesiunea in instanta. Angajati-va un avocat, urgent ( sa vedeti ce faceti cu exercitarea dreptului de optiune succesorala, pt ca a expirat termenul legal, dar poate exista vreo varianta...).