Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Timpul in care se poate face o ...Succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Timpul in care se poate face o ...Succesiune

Dupa un deces ,care este perioada in care se poate deschide o succesiune ?,ce pasi presupune acest lucru ?,
Mergeti la Camera Notarilor Publici din Judetul unde defunctul a avut ultimul domiciliu. Acolo puteti afla daca succesiunea s-a dezbatut sau nu.
ContSters103772, utilizator
Cel mai simplu este sa va prezentati la un notar public de pe raza judecatoriei unde defunctul dvs Tata a avut ultimul domiciliu si sa dezbateti succesiunea. Aveti nevoie de certificatul de deces. Daca nu l aveti puteti obtine un duplicat de la starea civila. Notarul va verifica cand va Pune pe rol dosarul daca s a inceput dezbaterea succesiunii sau s a si finalizat pentru ca el va face verificarile la Camera si la registrele INFONOT sa vada daca sora dvs a facut declaratia de acceptare etc....