Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Regulamentul BNR 24/2011 cum afecteaza creditele ...
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Regulamentul BNR 24/2011 cum afecteaza creditele ipotecare

Pe 31.10.2011 a fost publicat in M.Of noul Regulament BNR( 24) privind creditarea persoanelor fizice. As adresa o provocare specialistilor in drept bancar , in sensul de a ne explica mai pe inteles:
-care sunt modificarile aduse de regulament
- care sunt efectele asupra obtinerii de credite ipotecare, mai ales in valuta
- daca si cum este afectat si programul Prima Casa
Nu l-am cautat inca pentru a-l citi, insa se aplica si creditelor ipotecare aflate in derulare?
Va multumesc. :)
Va multumesc. :bow:
'Art. 15. - Imprumutatorii sunt obligati sa informeze clientii prin mentionarea in cadrul graficelor de rambursare aferente contractelor de credit ori, daca nu se intocmesc grafice de rambursare, prin mentionarea distincta in cadrul contractelor de credit a posibilitatii modificarii, in sensul majorarii, a sumelor datorate, in cazul materializarii riscului valutar si a riscului de rata a dobanzii.'

... se intelege de aici ca imprumutatu', fiind "informat" de catre imprumutator, si-ar asuma "riscul valutar si riscul de rata a dobanzii":stunned:

... adica imprumutatii, oamenii obisnuiti, cetatenii de rand, romanii sa plateasca oricat, cat de mult, infinit, daca se "materializeaza" riscuri specifice (valutar si de dobanda) sistemului financiar, profesiei imprumutatorilor...

... asta nu poate fi decat o dorinta, o imaginatie a imprumutatorilor, reprezentati de b.n. (a romaniei?!:rolleyes:) prin acest "regulament".

ContSters228228, utilizator
de aceea doream sa explicatiile unor specialisti...