Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Cum restrange accesul la credite Noul Regulament BNR, ...
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Cum restrange accesul la credite Noul Regulament BNR, nr.11/2011

Deoarece subiectul mi se pare de mare actualitate , cu rugamintea ca, cei care se pricep la drept bancar, sa ne explice pe intelesul tuturor care sunt efectele acestui regulament asupra creditatarii, pentru persoane fizice.
Cu alte cuvinte, care ar fi pe scurt, diferentele cu ce exista pana acum in ce priveste obtinerea unui credit.

Cum va afecta acest Regulament programul Prima casa
Conform acestui proiect de regulament ce are la baza un proiect de Directiva Europeana avizata de Banca Centrala Europeana, conditiile de acordare a Creditului ipotecar in valuta vor fi mult mai stricte. Astfel, bancile vor fi obligate sa dea clientilor exemple care sa arate cu claritate cum pot afecta modificarile cursului de schimb cuantumul ratelor. BNR propune ca bancile sa fie obligate sa ruleze "cel mai rau" scenariu care s-ar putea materializa. "La fundamentarea nivelurilor maxime admise pentru gradul total de îndatorare se vor utiliza următoarele valori: pentru socul pe curs de schimb - 35,5% EUR, 52,6% CHF, 40,9 % USD. În cazul celorlalte valute se utilizează valoarea aferentă CHF; pentru socul pe rata dobânzii - 0,6% pentru toate monedele; pentru socul pe venit – 6%", se arata in proiect.

Ce modifica noul Regulament:

· includerea sucursalelor instituţiilor de credit din state membre în aria de aplicabilitate a reglementării privind creditarea populaţiei;

· definirea creditului de consum şi a celui pentru investiţii imobiliare, astfel încât să se asigure intrarea sub un regim restrictiv a acordării de credite garantate cu ipotecă imobiliară dar care prin destinaţie sunt în fapt credite de consum (ex. credite destinate achiziţionării de autoturisme, echipamente electronice, credite de nevoi personale - garantate cu ipotecă imobiliară).

· menţinerea, de principiu, a regimului actual în ceea ce priveşte accesul populaţiei la creditele cu destinaţie imobiliară şi garanţie ipotecară, respectiv stabilirea gradului maxim de îndatorare pe baza unei matrice ce ţine cont de o serie de variabile: tipul dobânzii (variabilă/fixă), moneda în care este exprimat creditul, garanţiile aferente, scadenţa creditului, nivelul veniturilor şi cheltuielilor solicitantului de credit;

· impunerea, în plus faţă de regimul actual, a unor niveluri maxime ale finanţării acordate raportat la valoarea garanţiei, diferenţiat pe monede, pentru creditele pentru investiţii imobiliare (LTV 85% pentru lei, 70% pentru euro şi 60% pentru alte valute);

· diminuarea gradului maxim de îndatorare doar pentru creditul de consum prin:

1. introducerea unui criteriu suplimentar de ajustare - riscul de diminuare a veniturilor disponibile pe perioada de derulare a creditului

2. utilizarea unor valori efective pentru elementele pe care se fundamentează nivelurile maxime admise pentru gradul total de îndatorare

· în cazul creditelor de consum impunerea obligaţiei de prezentare de garanţii reale şi/sau personale la un nivel de minim 133% din valoarea creditului şi limitarea scadenţei iniţiale a creditului la maxim 5 ani;

· introducerea restricţiei cantitative a creditului de consum în valută acordat debitorilor neprotejaţi la riscul valutar (nivelul maxim de îndatorare maxim 10%), în cazul creditorilor care nu dispun de norme interne de creditare validate de BNR;

· impunerea în sarcina creditorilor a obligaţiei de avertizare a solicitanţilor de credit în valută asupra consecinţelor materializării riscului valutar, precum şi de a oferi solicitanţilor recomandări asupra nivelului gradului de îndatorare acceptabil;

· exceptarea, din considerente de oportunitate, a creditelor pentru tratamente medicale, pentru deces şi pentru studii de la aplicarea măsurilor de limitare a creditării;

· instituirea unei derogări în cazul creditelor acordate exclusiv în scopul rambursării datoriilor aferente creditelor contractate anterior intrării în vigoare a noului regulament (creditele aflate în sold) de la noile prevederi privind limitarea la 5 ani a scadenţei maxime a creditului de consum şi cele privind nivelul minim al garanţiei.

BNR propune ca bancile sa fie obligate sa ruleze "cel mai rau" scenariu care s-ar putea materializa. "La fundamentarea nivelurilor maxime admise pentru gradul total de îndatorare se vor utiliza următoarele valori: pentru socul pe curs de schimb - 35,5% EUR, 52,6% CHF, 40,9 % USD. În cazul celorlalte valute se utilizează valoarea aferentă CHF; pentru socul pe rata dobânzii - 0,6% pentru toate monedele; pentru socul pe venit – 6%", se arata in proiect.

Multumesc pentru raspuns.
Unde sunt prevazute toate astea, deoarece eu nu am vazut in Regulament nimic de genul asta?

Cand se aplica ? de la 1 octombrie?
Nu se stie exact cand se aplica. Fiti cu ochii pe site-ul BNR pentru noutati.
Toate chestiile acelea au fost discutate cu Bancile. Nu se stie insa care va fi forma finala. E clar ca va trebui sa implementam ce e obligatoriu in Directiva, restul vom vedea cum va fi.