avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 412 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... diferenta dintre salariul brut poate fi asa mica de ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

diferenta dintre salariul brut poate fi asa mica de cel net?

De curand m-am angajat, la interviu mi s-a spus ca salariul net va fi 850 ron,dar cand mi-au dat CIM sa-l semnez salariul de incadrare este 970 ron.La acest salariu brut mai poate fi salariul net 850 ron cat am discutat la interviu? Nu este diferenta prea mica intre salariul brut si cel net? Ce cotizatii plateste angajatorul?
Va multumesc!
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 19:42, 3 Noiembrie 2011
Aveti persoane in intretinere?
Contributii angajator

CASS 5.2 %
ªomaj 0.5 %
CAS 20.8 %
FNUASS 0.85 %
Fond de risc si accidente 0.4 %* -in functie de codul caen al soc.
Fond creanţe salariale 0.25 %

Contributii salariati

CAS individual 10.5 %
ªomaj 0.5 %
Asigurări de sănătate 5.5 %
Deducere personală funcţie de bază
Impozit pe salariu -16%
Ultima modificare: Joi, 3 Noiembrie 2011
Contabilitate sector 4 evoCONTA, Contabil
nici cu persoane in intretinere nu poate fi doar atat
la acest brut veti lua 720 lei
Pentru un salariul net de 850 lei , brutul ar fi in jur de 1160 lei ...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Calcul taxe diablo diablo Buna ziua, pentru un salariu brut de 720 de ron, ce suma reprezinta toate taxele sau mai bine zis care e suma neta care ramane dupa plata taxelor? Va ... (vezi toată discuția)
Cotele contributii salariale 2010 alinadanila alinadanila as vrea sa stiu si eu care sunt cotele pentru contributii salariale pe anul 2010. am fost in crestere copil si acum vreau sa ma pun la curent (vezi toată discuția)
Contabilitate salarii mihaita 28 mihaita 28 am o carte de munca la un privat pe care mio platesc lunar sunt cu un salariu minim pe economie si as dori mai exact cat plateste lunar pentru mine incluse ... (vezi toată discuția)