Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... diferenta dintre salariul brut poate fi asa mica de ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

diferenta dintre salariul brut poate fi asa mica de cel net?

De curand m-am angajat, la interviu mi s-a spus ca salariul net va fi 850 ron,dar cand mi-au dat CIM sa-l semnez salariul de incadrare este 970 ron.La acest salariu brut mai poate fi salariul net 850 ron cat am discutat la interviu? Nu este diferenta prea mica intre salariul brut si cel net? Ce cotizatii plateste angajatorul?
Va multumesc!
Aveti persoane in intretinere?
Contributii angajator

CASS 5.2 %
ªomaj 0.5 %
CAS 20.8 %
FNUASS 0.85 %
Fond de risc si accidente 0.4 %* -in functie de codul caen al soc.
Fond creanţe salariale 0.25 %

Contributii salariati

CAS individual 10.5 %
ªomaj 0.5 %
Asigurări de sănătate 5.5 %
Deducere personală funcţie de bază
Impozit pe salariu -16%
Contabilitate sector 4 evoCONTA, Contabil
nici cu persoane in intretinere nu poate fi doar atat
la acest brut veti lua 720 lei
Pentru un salariul net de 850 lei , brutul ar fi in jur de 1160 lei ...