Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Ore suplimentare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Ore suplimentare

o persoana la o firma de paza in perioada noiembrie FEBRUARIE2011 a efectuate 175 ore suplimentare(CUMULAT),IN MARTIE 2011salariatului i sau acordat zilele libere platite(168)ptr orele suplimentare,salariatului i sa platit sal ptrluna martie.Sa procedat legal,ptr ca cf cm zilele libere se recupereaza in 30 zile,daca nu se platesc cu un spor de 100%,se poate considera ca ssauma primita ptrluna martie reprezinta plata orelor suplimentare efectuate in perioada amintita
Art. 114. din Codul muncii arata urmatoartele.:
(3) Pentru anumite activităţi sau profesii stabilite prin
contractul colectiv de muncă aplicabil, se pot negocia, prin
contractul colectiv de muncă respectiv, perioade de referinţă mai
mari de 4 luni, dar care să nu depăşească 6 luni.
(4) Sub rezerva respectării reglementărilor privind protecţia
sănătăţii şi securităţii în muncă a salariaţilor, din motive
obiective, tehnice sau privind organizarea muncii, contractele
colective de muncă pot prevedea derogări de la durata perioadei
de referinţă stabilite la alin. (3), dar pentru perioade de referinţă
care în niciun caz să nu depăşească 12 luni.
In aceste conditii apare posibil ceea ce ati arata dv.
costinel062000 a scris:

o persoana la o firma de paza in perioada noiembrie FEBRUARIE2011 a efectuate 175 ore suplimentare(CUMULAT),IN MARTIE 2011salariatului i sau acordat zilele libere platite(168)ptr orele suplimentare,salariatului i sa platit sal ptrluna martie.Sa procedat legal,ptr ca cf cm zilele libere se recupereaza in 30 zile,daca nu se platesc cu un spor de 100%,se poate considera ca ssauma primita ptrluna martie reprezinta plata orelor suplimentare efectuate in perioada amintita

Daca i s-au acordat zile libere platite pentru orele suplimentare efectuate, atunci despre ce plata pentru ore suplimentare mai este vorba ? ... Potrivit reglementarilor din acea perioada , munca suplimentară se compensează prin ore libere plătite în următoarele 30 de zile după efectuarea acesteia. În cazul în care compensarea prin ore libere plătite nu este posibilă în termenul de 30 de zile, în luna următoare, munca suplimentară va fi plătită salariatului prin adăugarea unui spor la salariu corespunzător duratei acesteia.

1)ex de calc ore suplimentare
ZILE lucratore luna 21 martie (168ore)
ore lucrate in luna 192 lei
sal lunar de 670 lei
total sal realizat 670lei ,ore suplimentare 24 se recupereaza inluna urmatoare,daca nu in a 2 luna se acorda un spor de 100%in val de 96lei (24*670/168)la sal realizat
sau var 2
in luna in luna martie se acorda
media pe ora 670/168=3.99 lei
192 ore lucrate*3.99=766

si 96 lei ptr orele suplimentare
total salariu realizat=766+96=862 lei
si nu se mai acorda recuperarea orelor suplim se acorda si recuperarea orelor
art. 122 CM- (1)munca suplimentara se compenseaza prin ore libere platite in rumatoarele 60zile dupa eectuarea acesteia.
(2)in aceste cond salariatul beneficiaza de de salariul corespunzator pt orele prestate peste programul normal delucru
(3) in perioadele de reducere a activitatii angajatorul are posibilitatea de a acorda zile libere platite din care pot fi compensate orele supolimentare ce vorfi prestate in umr 12 luni.
art.123- (1) În cazul în care compensarea prin ore libere pl?tite nu este posibil? în termenul prev?zut de art. 122 alin. (1) în luna urm?toare, munca suplimentar? va fi pl?tit? salariatului prin ad?ugarea unui spor la salariu corespunz?tor duratei acesteia.
(2)Sporul pentru munca suplimentar?, acordat în condiţiile prev?zute la alin. (1), se stabileşte prin negociere, în cadrul contractului colectiv de munc? sau, dup? caz, al contractului individual de munc?, şi nu poate fi mai mic de 75% din salariul de baz?.

Situatia mea:

Societate de constructii-angajati care luicreaza si sambata in mod frecvent. Ii pot trece cu 5 ore samabata le platesc salariul corespunzator sau nu, si cand vine vremea rea/buna sa se compenseze. De ex. cand au fost -17grade C au stat acasa in concediu fara plata, as putea sa le compensez cu orele suplimentare fara sa mai platesc alte sporuri, corect?
Nu stiu daca judecata mea e buna!!

Sau pot efectua in mod frecvent programul de 45 ore pe saptamana, atata timp cat le patesc/inregistrez orele suplimentare?

Multumesc!

De fapt CM vorbeste despre programul care depaseste 48h/saptama, media in 4 luni nu trebuie sa depaseasca acest program, corect? Dar nu vb de 45 ore/saptamana (situatia mea), corect?
Cornel Vasile, Consilier juridic
De fapt CM vorbeste despre programul care depaseste 48h/saptama, media in 4 luni nu trebuie sa depaseasca acest program, corect? Dar nu vb de 45 ore/saptamana (situatia mea), corect?