Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pot cumula pensia anticipata cu salariul primit ca ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pot cumula pensia anticipata cu salariul primit ca asistent social?

Am iesit la pensie anticipat.Am grija de o persona cu handicap gradul 1.Pot fi asistent social si sa primesc si pensia in continuare,acumuland vechime?Va multumesc
Legea nr. 263/2010 prevede:
ART. 114
(1) În sistemul public de pensii, plata pensiei se suspendã începând cu luna urmãtoare celei în care a intervenit una dintre urmãtoarele cauze:
b) pensionarul, beneficiar al unei pensii anticipate sau al unei pensii anticipate parţiale, se regãseşte în una dintre situaţiile prevãzute la art. 6 alin. (1) pct. I, II sau IV, cu excepţia consilierilor locali sau judeţeni;

ART. 6
(1) În sistemul public de pensii sunt asigurate obligatoriu, prin efectul legii:
I. a) persoanele care desfãşoarã activitãţi pe bazã de contract individual de muncã, inclusiv soldaţii şi gradaţii voluntari;
b) funcţionarii publici;
c) cadrele militare în activitate, soldaţii şi gradaţii voluntari, poliţiştii şi funcţionarii publici cu statut special din sistemul administraţiei penitenciare, din domeniul apãrãrii naţionale, ordinii publice şi siguranţei naţionale;

II. persoanele care îşi desfãşoarã activitatea în funcţii elective sau care sunt numite în cadrul autoritãţii executive, legislative ori judecãtoreşti, pe durata mandatului, precum şi membrii cooperatori dintr-o organizaţie a cooperaţiei meşteşugãreşti, ale cãror drepturi şi obligaţii sunt asimilate, în condiţiile prezentei legi, cu cele ale persoanelor prevãzute la pct. I;
III. persoanele care beneficiazã de drepturi bãneşti lunare, ce se asigurã din bugetul asigurãrilor pentru şomaj, în condiţiile legii, denumite în continuare şomeri;
IV. persoanele care realizeazã, în mod exclusiv, un venit brut pe an calendaristic echivalent cu cel puţin de 4 ori câştigul salarial mediu brut utilizat la fundamentarea bugetului asigurãrilor sociale de stat şi care se aflã în una dintre situaţiile urmãtoare:
a) administratori sau manageri care au încheiat contract de administrare ori de management;
b) membri ai întreprinderii individuale şi întreprinderii familiale;
c) persoane fizice autorizate sã desfãşoare activitãţi economice;
d) persoane angajate în instituţii internaţionale, dacã nu sunt asiguraţii acestora;
e) alte persoane care realizeazã venituri din activitãţi profesionale;

V. cadrele militare trecute în rezervã, poliţiştii şi funcţionarii publici cu statut special din sistemul administraţiei penitenciare ale cãror raporturi de serviciu au încetat, din domeniul apãrãrii naţionale, ordinii publice şi siguranţei naţionale, care beneficiazã de ajutoare lunare ce se asigurã din bugetul de stat, în condiţiile legii;
VI. persoanele care realizeazã venituri de naturã profesionalã, altele decât cele salariale, din:
a) drepturi de autor şi drepturi conexe, definite potrivit art. 7 alin. (1) pct. 13^1 din Legea nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificãrile şi completãrile ulterioare, cu regularitate sau în mod ocazional;
b) contracte/convenţii încheiate potrivit Codului civil.
ana-cer, moderator
Activitatea de asistent social o desfasurati in baza unui CIM si nu puteti sa cumulati salariul astfel obtinut cu pensia anticipata.
primeste pensia anyicipat in continuare. persoana cu handicap sa ia ea banii pentru insotitor si vi-i da fara contract.vechimea acumulata daca ati face carte de munca nu v-ar ajuta prea mult la pensia intreaga.