Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida dublă şi ... Amortizare licenta Office
Discuție deschisă în Contabilitate - partida dublă şi obligaţii fiscale declarative pentru societăţile comerciale

Amortizare licenta Office

Cum inregistrez in contabilitate achizitia unei licente Office in valoare de 746 lei + tva?
Cum se calculeaza si se inregistreaza amortizarea, in ce conturi si pe ce perioada?
Se amortizeaza licentele indifirent de valoarea lor sau exista ca la mijloace fixe o suma minima( ex 1800 lei)
Concesiunile, brevetele, licențele, mărcile comerciale, drepturile și
activele similare achiziționate se înregistrează în conturile de imobilizări necorporale la costul de achiziție.
Brevetele, licențele, mărcile comerciale, drepturile și alte active similare se
amortizează pe durata prevăzută pentru utilizarea lor de către entitatea care le
deține.

achizitie licenta

% = 404

amortizare lunara
6811 = 2805
Daca licenta are valabilitate de un an, atunci ea este practic o cheltuiala a perioadei.
Daca are valabilitate de doi ani, atunci amortizarea se calculeaza pe 24 de luni, cu conditia ca durata probabila de utilizare sa fie si ea de minim 2 ani.
Retineti faptul ca in baza art. 24 alin 10 din Legea 571/2003, cheltuielile aferente achizitionarii sau producerii programelor informatice se recupereaza prin intermediul deducerilor de amortizare liniara pe o perioadă de 3 ani. (vorbim de amortizarea recunoscuta fiscal).
Amortizarea contabila se calculeaza in functie de durata probabila de utilizare, dar care nu poate depasi 5 ani.
Valoarea minima de 1800 de lei se aplica doar in cazul mijloacelor fixe.