Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Contract de munca in Romania
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Contract de munca in Romania

Buna ziua .Sunt cetatean cu dubla cetatenie romano-olandeza si acutalmente sunt rezident (cu drept de sedere permanenta) in o tara din comunitatea europeana(nu Olanda).As dorii sa stiu daca exista o forma legala prin care eu daca sunt angajat de o companie romana... ,aceasta companie ,la cererea mea,sa plateasca taxele pentru pensie si asigurari sociale in statul european unde sunt rezident?In cazul in care nu se poate din pozitia de angajat sa solicit acest lucru as vrea sa stiu din ce pozitie pot cere acest lucru(exp.liber profesionist?) ? Va multumesc anticipat pentru amabilitatea de a-mi raspunde la intrebarile puse :) .
- Se poate asigura in sistemul public de pensii, pe baza de contract de asigurare sociala, orice persoana care doreste sa-si completeze stagiul de cotizare si/sau sa-si mareasca punctul de pensie.
- Conform prevederilor Legii bugetului asigurarilor de stat se plateste o contributie lunara de asigurari sociale de 31,3% din venitul lunar asigurat.
- În conformitate cu prevederile art. 36 din Legea nr. 263/2010, nivelul minim al venitului lunar asigurat înscris în contractul de asigurare sociala este de 708 lei, iar nivelul maxim de 10.110 lei.
- Contractul de asigurare sociala se incheie intre persoana interesata sau, dupa caz, mandatarul acesteia desemnat prin procura speciala si casa teritoriala de pensii din raza de domiciliu sau resedinta a persoanei interesate.
- Plata contributiei de asigurari sociale poate fi efectuata atat de catre titular, cat si de orice alta persoana desemnata de acesta , lunar sau anticipat, pe o perioada de cel mult 12 luni.
- Contractul de asigurare sociala se incheie in forma scrisa si produce efecte de la data inregistrarii acestuia la casa teritoriala de pensii.
- Asadar pentru un venit minim asigurat de 708 lei veti plati 222 lei lunar.

Multumesc mult pentru faptul ca ati avut amabilitatea sa imi dati un raspuns dar pe mine ma interesa daca este posibil ca eu sa lucrez in Romania ca angajat al unei companii romane si sa nu platesc nimic din taxe statului roman ..ci din salariul meu chiar daca lucrez in Romania sa imi platesc taxele(pensie somaj ect ) in statul european unde sunt rezident de 7 ani (acest stat nu e Romania si nici Olanda ,eu avand cetatenie romano-olandeza ).cei de la compania unde ar urma sa lucrez mi-au spus ca daca vreau sa nu platesc taxele in Romania va trebui sa fac contract cu ei ca liber profesionist si sa imi platesc eu taxele unde vreau.Vroiam sa stiu daca exista si alta varianta ca sa lucrez cu aceasta companie fara sa fie nevoie sa lucrez ca liber profesionist.