avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 358 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... avocat din oficiu
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

avocat din oficiu

a mai fost postat, stiu, dar va rog nu stergeti. Il pun si aici, pentru ca de fapt aici este locul lui, in primul forum nu era vizualizat de cine trebuia cu adevarat

am o problema pe care cred ca o au toti avocatii "proaspeti". sunt inscris la "oficii", dar nu prea ma inteleg cu avocatul care este responsabil de repartizarea acestor oficii. nu am nici cea mai mica problema cu cei de la parchet si politie. acum, ceea ce vreau sa aflu este daca exista vreo posibilitate sa merg la oficii fara sa mai fie nevoie sa trec sa iau semnatura si delegatii de la acesta. Ma refer la acele spete de la parchet (declaratii, UP...)
va rog mult, am nevoie de ajutor stie cineva vreo posibilitate
Adica problema mea este ca atunci cand se emite adresa de oficiu catre Barou, avocatul care se ocupa de ele le repartizeaza numai catre o anumita persoana (ce coincidenta, este fiul lui). Baietii de la politie si Parchet vor sa mai vin si eu, dar nu stiu ce modalitate sa gasesc sa nu mai fie nevoie de acest "indrumator-asupritor"
Sunt de acord cu domnul Othellox. In primul rand, indiferent cat de prieten ai fi cu cei de la Politie sau Parchet, e bine sa nu spui asa in gura mare. In al doilea rand, nu e frumos sa spui "baietii"... parca ar fi niste baieti oarecare cu care iesi la meci, la table sau la bere... Fara suparare!
incepatorius a scris:

a mai fost postat, stiu, dar va rog nu stergeti. Il pun si aici, pentru ca de fapt aici este locul lui, in primul forum nu era vizualizat de cine trebuia cu adevarat

am o problema pe care cred ca o au toti avocatii "proaspeti". sunt inscris la "oficii", dar nu prea ma inteleg cu avocatul care este responsabil de repartizarea acestor oficii. nu am nici cea mai mica problema cu cei de la parchet si politie. acum, ceea ce vreau sa aflu este daca exista vreo posibilitate sa merg la oficii fara sa mai fie nevoie sa trec sa iau semnatura si delegatii de la acesta. Ma refer la acele spete de la parchet (declaratii, UP...)
va rog mult, am nevoie de ajutor stie cineva vreo posibilitate
Adica problema mea este ca atunci cand se emite adresa de oficiu catre Barou, avocatul care se ocupa de ele le repartizeaza numai catre o anumita persoana (ce coincidenta, este fiul lui). Baietii de la politie si Parchet vor sa mai vin si eu, dar nu stiu ce modalitate sa gasesc sa nu mai fie nevoie de acest "indrumator-asupritor"


Faptul ca nu aveti nicio problema cu cei de la politie si de la parchet imi indica faptul ca nu acordarea asistentei juridice va intereseaza ci cum sa procedati sa mai castigati niste bani la chemarea celor pe care ii ajutati in ancheta.
De aceea, ma intreb daca nu cumva tocmai acesta este motivul pentru care nu sunteti prea solicitat in vederea prestarii de asistenta juridica din oficiu.
Rolul baroului este sa asigure asistenta juridica din oficiu si nu sa ajute politia in anchetele sale.Sau sa va ajute sa castigati bani in acest mod.
Din punctul meu de vedere poate avea dreptate ,,avocatul-asupritor" sa nu va trimita la oficii.
Aspectul legat de faptul ca il trimite pe fiul sau il puteti sesiza decanului baroului din care faceti parte.

avocat Claudiu Lascoschi

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pot sa raspund la o citatie de la politie prin posta ca n-a raspuns inca baroul ca sa-mi angajez avocat? eusaisapte eusaisapte Pot sa raspund la o citatie de la politie prin posta, ca n-a raspuns inca baroul ca sa-mi angajez avocat si ca am solicitat amanarea pana cand raspunde ... (vezi toată discuția)
Oficii monik monik buna ziua! as dori sa stiu care e treaba cu oficiile acestea..cum se inscrie un avocat pt oficii, care sunt criteriile de selectie, ce se intampla de fapt cu ... (vezi toată discuția)
Refuz desemnare avocat de catre decan tobescu tobescu Buna ziua, as avea o întrebare multumesc pentru raspunsurile Dvs. O prietena de a mea a obtinut \"asistenta juridica gratuita si totala\" de la judecatorie ... (vezi toată discuția)