Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Salariu de baza functionar public in 2010
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Salariu de baza functionar public in 2010

conform legii in salariul de baza se includ
SPORUL DE VECHIME ÎN MUNCÃ;
- indemnizaţia de conducere (pentru funcţiile de conducere);
- salariul de merit (pentru cei care în 2009 au beneficiat de el);
- sporul de confidenţialitate;
- sporul de stabilitate (fidelitate, loialitate);
- sporul de dispozitiv;
- sporul de importanţă naţională;
- spor de prevenţie (pentru personalul care desfăşoară activitate de secretariat-administrativ, gospodărire, întreţinere-reparaţii şi de deservire, salarizat conform Anexei II/14 din lege.)

intrebare:
pentru un salariu de 2000 cum se calculeaza sporul de vechime pentru o functie de conducere:

2000+2000x40%(indem de conducere) si la acesta se aplica sporul de vechime de 15%;

apoi spor de preventie se calculeaza prin aplicarea procentului la suma anterior calculata?

va multumesc
Functiile publice de conducere nu beneficiaza de spor de vechime (conform legii 284/2010, in reincadrarea facuta la data de 01.01.2011 sunt incluse si cele 9 clase de salarizare, aferente sporului maxim de vechime).