Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Contract de comodat
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Contract de comodat

Buna ziua,

Am o nelamurire: o persoana fizica detine un spatiu, proprietatea sa ,pentru activitate comerciala.Aceasta persoana are o societate comerciala si isi desfasoara activitatea in spatiul detinut de el.
Domnul in cauza a intocmit un Contract de Comodat intre el si societatea comerciala pe care o detine, unde el este asociat unic.Intrebarea mea este daca acest Contract de Comodat trebuie autentificat la notar, avocat? Trebuie sa mearga cu acesta si la Registrul Comertului?

Multumesc
Este valabil incheiat acest contract si sub forma inscrisului sub semnatura privata.Pentru opozabilitate fata de terti, ar fi bine insa ca el sa aiba data certa, facuta de un avocat sau un notar. Contractul trebuie adus la cunostinta ORC daca acolo este sediul firmei sau un punct de lucru.
Contractul de comodat este valabil incheiat in forma scrisa (act sub semnatura privata). La Registrul Comertului face dovada ca in spatiul respectiv firma desfasoara activitatea (operatiunea se numeste inscriere mentiuni).
Il inregistrati la administratia financiara apoi mergeti la registrul comertului si inregistrati punctul de lucru al firmei la acea adresa.
Mentionez ca acest contract de comodat este cu titlu gratuit si nu inteleg cum sa-l inregistrez la Administratia Financiara?
Societatea in cauza a fost infiintata in 1992 si a fost inregistrata la ONRC pe baza actului de proprietate. In acea perioada societatea nu a avut contract de comodat. Acest contract de comodat a fost solicitat la Primarie pentru reiinoirea acordului de functionare.
Societatea a declarat sediul si punctul de lucru, care se afla la aceeiasi adresa, la ANAF in 1992.