Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Infractiuni la regimul circulatiei - recurs
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Infractiuni la regimul circulatiei - recurs

Am fost judecat si condamnat la 8 luni cu suspendare(O.U.G nr 195/2002)insa azi am primit citatie de la curtea de apel,in calitate de inculpat in proces cu parchetul de pe langa judecatoria unde am fost judecat in calitate de recurent.De ce?Eu nu am facut recurs.Risc alta pedeapsa mai mare sau ce sa inteleg?
Reprezentantul Parchetului a declarat recurs. Probabil pedeapsa este prea mica, sau poate ca instanta de fond a omis sa se pronunte asupra unei infractiuni, etc. Trebuie sa vedeti dosarul Curtii, ca sa puteti afla care sunt motivele de recurs invocate de Parchet.
Recursul il poate face atat invinuitul cat si parchetul care v-a instrumentat dosarul si v-a trimis in judecata daca este nemultumit de sentinta pronuntata.