Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... succesiune neprezentare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

succesiune neprezentare

In caz ca unul sau mai multi posibili succesori nu se prezinta de 2 ori la rand in urma citatiei la notarul desemnt pentru succesiune, ce se intampla ?
Buna ziua,

As adauga si eu o intrebare.Notarul desemnat pt succesiune are obligatia de a-i anunta pe toti succesorii din testament de data dezbaterii acesteia ? Daca li s-a schimbat adresa celor in cauza si nu pot fi gasiti ?
In caz ca unul sau mai multi posibili succesori nu se prezinta de 2 ori la rand in urma citatiei la notarul desemnt pentru succesiune, ce se intampla ?

Legea 36/1995
Art. 78.

Procedura succesorala se poate suspenda în urmatoarele cazuri:

a) au trecut 6 luni de la deschiderea succesiunii si, desi au fost legal citati, succesibilii nu s-au prezentat ori au abandonat procedura succesorala, fara a cere eliberarea certificatului de mostenitor si exista dovada ca cel putin unul dintre ei a acceptat mostenirea;

b) succesibilii îsi contesta unii altora calitatea sau nu se înteleg cu privire la compunerea masei succesorale si la întinderea drepturilor care li se cuvin;

c) mostenitorii sau alte persoane interesate prezinta dovada ca s-au adresat instantei de judecata pentru stabilirea drepturilor lor.

În încheierea de suspendare se consemneaza elementele care au rezultat din dezbateri, pâna la momentul suspendarii, cu privire la identitatea celor prezenti, optiunea succesorala a acestora si compunerea masei succesorale.

În cazurile prevazute la alin. 1 lit. b), notarul public stabileste prin încheiere masa succesorala, cu precizarea bunurilor sau a drepturilor care se contesta, întinderea drepturilor mostenitorilor si motivele neîntelegerii, îndrumând partile sa solutioneze neîntelegerile dintre ele pe cale judecatoreasca.

În cazurile de suspendare a procedurii succesorale prevazute la alin. 1 lit. a) si b), daca nu s-a facut dovada ca cei în cauza s-au adresat instantei sau cei interesati n-au cerut repunerea pe rol a cauzei, notarul public va stabili taxele succesorale provizorii si onorariile si le va comunica organelor financiare.

La cererea partilor, notarul public va putea repune pe rol dosarul succesoral oricând, daca se constata încetarea cauzelor care au determinat suspendarea lui.

As adauga si eu o intrebare.Notarul desemnat pt succesiune are obligatia de a-i anunta pe toti succesorii din testament de data dezbaterii acesteia ? Daca li s-a schimbat adresa celor in cauza si nu pot fi gasiti ?

Art. 75.

Dupa ce constata ca este legal sesizat, notarul public înregistreaza cauza si dispune citarea celor care au vocatie la mostenire, iar daca exista testament, citeaza si pe legatari si executorul testamentar instituit.

Daca printr-un testament autentic s-a instituit un legatar universal, se citeaza, în lipsa de mostenitori rezervatari, numai legatarul; daca testamentul este olograf sau mistic, se citeaza si mostenitorii legali. În ambele cazuri se va cita si executorul testamentar, daca a fost desemnat prin testament.

În succesiunea ce urmeaza a fi declarata vacanta, notarul public citeaza autoritatea administratiei publice competenta a prelua bunurile.

În cazul mostenitorului incapabil, se citeaza reprezentantul sau legal si autoritatea tutelara.
Procedura succesorala se poate suspenda în urmatoarele cazuri:

a) au trecut 6 luni de la deschiderea succesiunii si, desi au fost legal citati, succesibilii nu s-au prezentat ori au abandonat procedura succesorala, fara a cere eliberarea certificatului de mostenitor si exista dovada ca cel putin unul dintre ei a acceptat mostenirea;

nu inteleg, deci se suspenda daca.........exista dovada ca unul a acceptat mostenirea, nu se incheie odata cu asta?
Daca succesorii respectivi nu se prezinta, se suspenda procedura notariala , iar unul singur dintre ei ( cel interesat ) poate solicita cu succes deschiderea partajului judiciar.
Success !
deci solicit deschiderea partajului judiciar (nu stiu dca e acelasi lucru cu partajul succesoral ) si la partaj tot sa invoc faptul ca ceilalti nu sunt demni de succesiune ?