Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... Schimbarea de destinatie si Cartea Funciara !!!
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

Schimbarea de destinatie si Cartea Funciara !!!

In urma cu 11 ani , impreuna cu sotul meu ( actualmente ex ), am construit o statie service auto , care din lipsa de fonduri nu a mai putut fi pusa in functiune niciodata . Totul a fost construit in fonduri proprii pe persoana fizica . Dupa o alta greseala facuta de fostul meu sot , am fost nevoiti sa vinem apartamentul si sa ne mutam in cladirea administrativa a presupusului service auto , pentru care am fost indrumati sa solicitam la primarie , la urbanism , schimbarea din sediu administrativ , in locuinta . Mentionez ca planul a fost acelasi , cladirea avea tot confortul unei locuinte , 3 camere , 2 bai , etc. In momentul de fata suntem in faza de intabulare , pentru ca vrem sa vindem tot impreuna cu fostul meu sot si dupa cate am inteles imobilele se vor demola , chiar daca cladirile sunt nou construite , urmand sa fie construit in acest loc un mare supermarket . Problema este ca la Cartea Funciara ni se cere sa scoatem din nou o autorizatie de constructie , pentru a dovedi schimbarea de destinatie , zicandu-ne ca doar certificatul de urbanism nu este indeajuns . Este corect , asa ceva ? Va multumesc anticipat pentru raspunsuri !
Daca ati construit fara autorizatie, doar in baza certificatului de urbanism inseamna ca nu aveti act de proprietate pe acea constructie . Puteti inainta o actiune in instanta sa se constate dreptul dvs. de proprietate asupra constructiei. Angajati avocat .
In situatia in care precizati ca planul a fost acelasi,autoritatea publica locala nu mai poate emite in 2011 certificat de urbanism pentru un edificiu ridicat in urma cu 11 ani
Aveti incheiere de notificare de la OCPI ?
certificatul de urbanism este doar o etapa premergatoare obtinerii autorizatiei.
de ce nu incercati sa vindeti imobilul teren...daca constructia nu este intabulata, si oricum se va demola..?
cazacuioana a scris:

Daca ati construit fara autorizatie, doar in baza certificatului de urbanism inseamna ca nu aveti act de proprietate pe acea constructie . Puteti inainta o actiune in instanta sa se constate dreptul dvs. de proprietate asupra constructiei. Angajati avocat .

Am construit cu autorizatie , insa pe autorizatie este specificat ca partea din fatza a imobilului va fi sediu administrativ ( birouri ) din care in urma unui proces verbal de constatare la fatza locului , s-a eliberat un certificat de urbanism in care se schimba destinatia in locuinta .

nicko_sylvia a scris:

certificatul de urbanism este doar o etapa premergatoare obtinerii autorizatiei.
de ce nu incercati sa vindeti imobilul teren...daca constructia nu este intabulata, si oricum se va demola..?

Am incercat sa vindem , insa nici un notar public nu si-a asumat aceasta misiune , am fost trimisi sa facem intabulare pe cladiri , pe terem aveam deja , insa intampinam atatea hopuri la Cartea Funciara ....
Anjelique, utilizator