avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 370 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... Schimbarea de destinatie si Cartea Funciara !!!
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

Schimbarea de destinatie si Cartea Funciara !!!

In urma cu 11 ani , impreuna cu sotul meu ( actualmente ex ), am construit o statie service auto , care din lipsa de fonduri nu a mai putut fi pusa in functiune niciodata . Totul a fost construit in fonduri proprii pe persoana fizica . Dupa o alta greseala facuta de fostul meu sot , am fost nevoiti sa vinem apartamentul si sa ne mutam in cladirea administrativa a presupusului service auto , pentru care am fost indrumati sa solicitam la primarie , la urbanism , schimbarea din sediu administrativ , in locuinta . Mentionez ca planul a fost acelasi , cladirea avea tot confortul unei locuinte , 3 camere , 2 bai , etc. In momentul de fata suntem in faza de intabulare , pentru ca vrem sa vindem tot impreuna cu fostul meu sot si dupa cate am inteles imobilele se vor demola , chiar daca cladirile sunt nou construite , urmand sa fie construit in acest loc un mare supermarket . Problema este ca la Cartea Funciara ni se cere sa scoatem din nou o autorizatie de constructie , pentru a dovedi schimbarea de destinatie , zicandu-ne ca doar certificatul de urbanism nu este indeajuns . Este corect , asa ceva ? Va multumesc anticipat pentru raspunsuri !
Cel mai recent răspuns: Cristian Fara , Expert cadastru autorizat ANCPI / OCPI 20:43, 9 Noiembrie 2011
Daca ati construit fara autorizatie, doar in baza certificatului de urbanism inseamna ca nu aveti act de proprietate pe acea constructie . Puteti inainta o actiune in instanta sa se constate dreptul dvs. de proprietate asupra constructiei. Angajati avocat .
In situatia in care precizati ca planul a fost acelasi,autoritatea publica locala nu mai poate emite in 2011 certificat de urbanism pentru un edificiu ridicat in urma cu 11 ani
Aveti incheiere de notificare de la OCPI ?
certificatul de urbanism este doar o etapa premergatoare obtinerii autorizatiei.
de ce nu incercati sa vindeti imobilul teren...daca constructia nu este intabulata, si oricum se va demola..?
cazacuioana a scris:

Daca ati construit fara autorizatie, doar in baza certificatului de urbanism inseamna ca nu aveti act de proprietate pe acea constructie . Puteti inainta o actiune in instanta sa se constate dreptul dvs. de proprietate asupra constructiei. Angajati avocat .



Am construit cu autorizatie , insa pe autorizatie este specificat ca partea din fatza a imobilului va fi sediu administrativ ( birouri ) din care in urma unui proces verbal de constatare la fatza locului , s-a eliberat un certificat de urbanism in care se schimba destinatia in locuinta .

nicko_sylvia a scris:

certificatul de urbanism este doar o etapa premergatoare obtinerii autorizatiei.
de ce nu incercati sa vindeti imobilul teren...daca constructia nu este intabulata, si oricum se va demola..?


Am incercat sa vindem , insa nici un notar public nu si-a asumat aceasta misiune , am fost trimisi sa facem intabulare pe cladiri , pe terem aveam deja , insa intampinam atatea hopuri la Cartea Funciara ....
Ultima modificare: Luni, 7 Noiembrie 2011
Anjelique, utilizator

Alte discuții în legătură

Cadastru apartament cu modificari raduc30 raduc30 Buna ziua, am un apartament in care s-au facut modificari (desfiintare debara si un perete despartitor BCA), fara autorizatie. Acum vreau sa imi fac cadastrul ... (vezi toată discuția)
Construcție fără autorizație. care este procedura de intrare în legalitate? ludo ludo Buna ziua, Scuze daca nu am ales forumul corespunzator, rog mediatorul sa-l dirijeze corect. O cunostinta , fara acces la internet, ar vrea sa stie cum ar ... (vezi toată discuția)
Intabulare casa camelia_b camelia_b Buna, Vreau sa stiu ce solutie exista ca atunci cand vom intabula casa construita de mine si sotul meu, pe actul de proprietate sa fim amandoi trecuti. ... (vezi toată discuția)