Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Construcție fără autorizație. Care este procedura ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Construcție fără autorizație. Care este procedura de intrare în legalitate?

Buna ziua,
Scuze daca nu am ales forumul corespunzator, rog mediatorul sa-l dirijeze corect.
O cunostinta , fara acces la internet, ar vrea sa stie cum ar putea intra in legalitate , daca se mai poate, si ce consecinte ar avea de suportat avand in vedere ca acum vreo 6 ani a amenajat o parte a podului casei in mansarda, fara autorizatie de construire. Multumesc
Manuela Rășină, administrator
Pentru a nu suporta eventuale sanctiuni dispuse de catre autoritatile in domeniu,este de preferat ca proprietarul sa demareze procedura de executare proiect tehnic,solicitare autorizatie de constructie .certificat de urbanism
Daca autoritatile in domeniu sunt sesizate despre existenta modificarii neautorizate,acestea pot dispune obligarea proprietarului la dezafectarea constructiei si readucerea spatiului la forma anterioara interventiei
Multumesc
Avand in vedere ca initiatorul sustine ca lucraririle au fost executate in urma cu 6 ani, dreptul autoritatilor de a aplica o eventuala contraventie este prescris, urmaresc acest subiect de mai multi ani, observand ca toate procesele verbale ce au fost intocmite pentru lucrari executate in urma cu 4-5-10 ani au fost anulate intrucat contraventia s-a prescris, au existat insa si instante ce au considerat ca dreptul de a aplica sanctiune nu s-a prescris deoarece conform legii 50/1991 constructiile fara receptie nu se considera finalizare, insa aceste decizii reprezinta un procent foarte mic, sub 5% din calculele mele.
Sanctiunea de intrare in legalitate iar in caz de neindeplinire, demolarea si aducerea terenului la starea initiala este o sanctiune complementara si se poate aplica doar in cazul in care s-a aplicat o sanctiune contraventionala.
Instantele de judecata au hotarat ca o astfel de nota de constatare nu are baza legala iar sanctiunea de demolare si aducerea terenului la starea initiala se poate dispune doar daca a fost aplicata sanctiunea principala, toate spetele pe care am reusit sa le gasesc au fost respinse din acest motiv.

ynocentta, te rog sa studiezi jurisprudenta.
Ar mai fi inca un aspect , cel legat de taxe si impozite locale. Pare ca s-a schimbat valoarea impozabila a imobilului, pod fata de camera de locuit, nu?
Mansarda se impoziteaza pe cand podul nu.
Primaria si ISC-ul nu il mai pot amenda si nici nu mai au cum sa dispuna demolarea modificarilor, iar in cazul in care vor face acest lucru (am vazut ca exista unele primarii), se poate face plangere contraventionala impotriva procesului verbal intrucat acesta este nul.
Intrarea in legalitate se face doar daca exista sanctiune aplicata(minim 1000lei+expertize, proiect etc).
Daca nu il deranjeaza ca nu detine acte de propietate pe acea mansarda, nu vad de ce s-ar complica.
Poate declara la DGITL daca doresc sa plateasca impozit si pe mansarda.