Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Cuantumul indemnizatiei de revolutionar
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Cuantumul indemnizatiei de revolutionar

Sotul meu are certificat de revolutionar/ranit.In conformitate cu legea 341/2004, beneficiaza de o indemnizatie = 1.1x salariul mediu brut pe economie.Pentru 2011 salariul mediu brut conform legii 287/2010 este de 2022 lei.Astfel indemnizatia primita de sotul meu ar trebui sa fie de 2224,2. indemnizatia pe care el a primit-o a fost de 2020 lei lunar. Imi puteti spune daca este corect? Multumesc!
mihaelapn, utilizator
Da.
A se vedea art. 213 din Legea 95/2006.
2020 lei -Corect.

Incepand cu anul 2011, indemnizatiile prevazute de Legea nr. 341/2004, cu modificarile si completarile ulterioare, se stabilesc pe baza indicatorului <<salariul mediu brut utilizat la fundamentarea bugetului asigurarilor sociale de stat si aprobat prin legea bugetului asigurarilor sociale de stat>>, corespunzator anului 2010, respectiv 1836 lei.

Asadar 1836 x 110% = 2020. Sau 1836 x 1,1 = 2020
Pentru a va fi mai clar raspunsul la intrebarea pe care o adresati in numele sotului, va mai ofer urmatoarele informatii:
- prin Legea 118/2010 art. 14 lit. "d", indemnizatia a fost redusa cu 15%;
- prin Legea 285/2010 art. 10, indemnizatia a fost majorata cu 15% fata de cea in plata in luna Octombrie 2010, fara a se mai aplica calculul cunoscut: 1,1 x salariul mediu.......;
- facand aceste socoteli si avand in vedere si prevederile art. 213 din Legea 95/2006, se ajunge la suma pe care sotul v-a pus-o la dispozitie, si care este mai mica decat cea pe care ati mentionat-o dvs.