Forum Discuţii juridice Legislaţie europeană, CEDO, UE, ... TVA in uniunea europeana
Discuție deschisă în Legislaţie europeană, CEDO, UE, proceduri europene

TVA in uniunea europeana

as avea si eu o problema, daca pot sa ii spun asa, doresc sa achizitionez o masina din uniunea europeana , mai exact din germania, bun pana aici totul bine si frumos , da am inteles ca pot sa achizitionez de la dealeri acea masina fara sa platesc TVA-ul la ei , am auzit ca acest lucru este posibil dar as dori sa stiu in ce conditii sau ce trebuie sa fac, as dori sa fac acest lucru pentru a nu mai plati comisioanele recuperatorilor de TVA care sunt destul de consistente. va multumesc o zi buna
Persoanele private romane care cumpara autoturisme din Germania platesc TVA (19%) in Germania.
Inainte de a intra Romania in EU, intr-adevar nu trebuia platit TVA-ul insa acum....
cred ca nu m-am exprimat corect , doresc sa achizitionez acea masina pe societate platitoare de TVA

multumesc
In cazul asta, in mod normal TVA-ul ar trebui platit in Romania...
Fiind o tranzactie intracomunitara intre doua persoane juridice platitoare TVA, factura se emite fara TVA (cu taxare inversa). Pentru asta trebuie sa puneti la dispozitia vanzatorului CIF-ul societatii cumparatoare.
acum am o alta nedumerire, in cat timp trebuie platit TVA-ul dupa ce am achizitionat masina