Forum Discuţii juridice Executare silită Restituire cautiune
Discuție deschisă în Executare silită

Restituire cautiune

Buna,
am facut o contestatie la executare. Apoi am facut o cerere de suspendare provizorie a executari silite la care am platit o cautiune la valoarea constatata de executor.
S-a respins cererea. Am solicitat sa se restituie cautiunea dar a fost respinsa cererea pe motiv ca este o actiune principala de contestatie la executare si cautiunea va fi folosita in acel dosar. Apoi s-a motivat si faptul ca este un termen de 30 de zile in care partea adversa adica creditorul poate face cerere de retinere a cautiunii in contul creantei datorate.
Intre timp au fost evaluate bunurile mobile si s-a dat o valoare la jumatate fata de aceea data de executor.
Intrebarea mea este daca a fost respinsa cererea de restituire a cautiunii acum dupa 30 de zile mai pot face o cerere de restituiire in care sa motivez faptul ca valoarea bunurilor este pe jumatate si nu s-a facut cerere de catre creditor.
Ati solicitat suspendarea executarii si in cadrul actiunii de fond, probabil acesta este motivul pentru care inca nu vi se restituie cautiunea, pt ca ea poate fi portata in dosarul de fond.
Restituirea in acest caz se va face dupa solutionarea def. si irevocabila a hotararii cu conditia ca ea sa nu fi fost solicitata de catre creditor in cadrul contestatiei.
Nu, asteptati judecarea fondului asa cum se motiveaza in hotararea de respingere .
Multumesc pentru raspunsuri.
Exista totusi riscul de a fi trecuta cautiunea in contul creditorului pentru creanta ce este datorata ?