Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii declaratia 112
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

declaratia 112

Buna dimineata.
Va rog sa imi raspundeti la urmatoarea intrebare:
o firma a fost infiintata in noiembrie 2010.La 31.12.2010 nu avea angajati si o cifra de afaceri sub 35000 euro.
In prezent are 12 angajati cu part-time.
A depus lunar declaratia 112 si trimestrial declaratia 300 si 100.
Incepand cu luna octombrie (respectiv 25.11.2011) va depune in continuare lunar declaratia 112 sau trimestrial ?
criteriile pt. a depune d112 trimestrial se refera la situatia anului trecut - 2010.
in consecinta veti depune d112 trimestrial in 2011.
pentru certitudine eu va sfatuiesc sa mergeti sa va verificati vectorul fiscal la administratia financiara.
Va multumesc pentru raspuns.Am urmat indicatiile si am aflat ca pot depune trimestrial declaratia dar am intrebat si daca platile aferente declaratiei se fac tot trimestrial si nu au stiut sa-mi raspunda.Ma bazez tot pe sprijinul venit din partea d-voastra pentru a afla raspunsul.Sunt convinsa ca tot asa se vor face si platile dar am nevoie de o confirmare.
da, platile le faceti tot trimestrial.
atentie: la trimestru veti depune 3 declaratii - pe fiecare luna - si nu una cumulata.
daca aveti persoane care se lichideaza in cursul trimestrului va trebui sa depuneti in cursul lunii declaratia si nu sa asteptati pina la trimestru.
va multumesc frumos pentru ajutor