avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 213 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii declaratia 112
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

declaratia 112

Buna dimineata.
Va rog sa imi raspundeti la urmatoarea intrebare:
o firma a fost infiintata in noiembrie 2010.La 31.12.2010 nu avea angajati si o cifra de afaceri sub 35000 euro.
In prezent are 12 angajati cu part-time.
A depus lunar declaratia 112 si trimestrial declaratia 300 si 100.
Incepand cu luna octombrie (respectiv 25.11.2011) va depune in continuare lunar declaratia 112 sau trimestrial ?
Cel mai recent răspuns: rat maria , utilizator 08:06, 11 Noiembrie 2011
criteriile pt. a depune d112 trimestrial se refera la situatia anului trecut - 2010.
in consecinta veti depune d112 trimestrial in 2011.
pentru certitudine eu va sfatuiesc sa mergeti sa va verificati vectorul fiscal la administratia financiara.
Va multumesc pentru raspuns.Am urmat indicatiile si am aflat ca pot depune trimestrial declaratia dar am intrebat si daca platile aferente declaratiei se fac tot trimestrial si nu au stiut sa-mi raspunda.Ma bazez tot pe sprijinul venit din partea d-voastra pentru a afla raspunsul.Sunt convinsa ca tot asa se vor face si platile dar am nevoie de o confirmare.
da, platile le faceti tot trimestrial.
atentie: la trimestru veti depune 3 declaratii - pe fiecare luna - si nu una cumulata.
daca aveti persoane care se lichideaza in cursul trimestrului va trebui sa depuneti in cursul lunii declaratia si nu sa asteptati pina la trimestru.
va multumesc frumos pentru ajutor

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Depunere declaratia 112 gabitza1980 gabitza1980 Buna dimineata.Avem o societate platitoare de impozit micro cu 6 salariati toti angajati in 2011.C.A pe 2010 =0.Am depus declaratia 112 lunar inclusiv luna ... (vezi toată discuția)
D112 -d 010 bubby bubby Va rog sa ma lamuriti si pe mine , am 3 salariati si CA sub 100.000 E la 31.12.2010 , inteleg ca nu sunt obligat sa depun si sa platesc la 3 luni , insa sunt ... (vezi toată discuția)
Declaratie 112 - depunere trimestriala mirela.onciu mirela.onciu D112 se poate depune si trimestrial? In ce mod, cumulam sumele pe cele trei luni? Si virarea sumelor se pot face la fel? (vezi toată discuția)