Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Instanta competenta contestare Decizie ANOFM
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Instanta competenta contestare Decizie ANOFM

Care este instanta competenta sa judece contestatia la o decizie ANOFM prin care se imputa o anumita suma ce a fost platita ca ajutor de somaj?
in mod normal ar trebui sa fie inscrisa in aceasta... oricum Tribunalul ( sectia conflicte de munca si asigurari sociale )
...tocmai asta este , ca nu este scrisa...iar, din ce am vazut pe portal , unele sunt la TMB -sectia conflicte de munca( cum mi se pare si mie normal) altele la TMB Contencios administrativ

o alta intrebare este daca contestatia suspenda executarea pana la solutionarea pe fond, fiind vorba de o decizie de debit
Antoanela Geaman, Avocat
orice contestatie suspenda exercitarea unei actiuni pana la solutionarea acelei contestatii
nu este chiar asa...din cauza asta am intrebat. asa dori un temei juridic
Dca te ajuta iti trimit model Cerere Ajutor Public Judiciar. Intr-o speta similara mi-a fost aprobata. BAFTA