Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... OUG62/2010
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

OUG62/2010

lamuriti-ma va roc!am obtinut dosarul tatalui meu de la arhivele CNSAS dupa 1 an si jumatate !a fost persecutat politic de regimul comunist asa cum scrie in cele 240 de pagini ale dosarului intrebare a mea este daca cf. acestei ordonante pot depune o actiune in tribunal pentru obtinerea unor despagubiri morale?daca da cum se cheama actiunea si ce trebuie sa contina ?tatal meu este decedat a suferit multe represalii {batai , .a fost si impuscat in picioare viata de condamnat munca la canal}si as vrea sa plateasca cineva pentru asta si as face lucrul asta pentru mama mea care are o pensie de mizerie .si pentru multumirea ei sufleteasca. Va multumesc1
Sigur ca aveti acest drept, conf. OUG. 62/2010,

Art. I. - Legea nr. 221/2009 privind condamnarile cu caracter politic si masurile administrative asimilate acestora, pronuntate in perioada 6 martie 1945-22 decembrie 1989, publicata in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, nr. 396 din 11 iunie 2009, se modifica si se completeaza dupa cum urmeaza:
1. La articolul 5 alineatul (1), litera a) se modifica si va avea urmatorul cuprins:
"a) acordarea unor despagubiri pentru prejudiciul moral suferit prin condamnare in cuantum de pana la:
1. 10.000 de euro pentru persoana care a suferit condamnarea cu caracter politic in perioada 6 martie 1945-22 decembrie 1989 sau care a facut obiectul unor masuri administrative cu caracter politic;
2. 5.000 de euro pentru sotul/sotia si descendentii de gradul I;
3. 2.500 de euro pentru descendentii de gradul al II-lea;".
mama dv. poate da Statul in judecata , iar actiunea poate fi una in pretentii in baza art. 1 punctul 2 , in baza ordonantei amintite...
Astfel cu textul prevede i se poate acorda o despagubire de pana la 5000euro.
E bine sa luati legatura cu un avocat
multumesc mult pentru ajutor! voi innainta un proces statului