Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Expirare mandat administrator-Citatie de la Tribunal ...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Expirare mandat administrator-Citatie de la Tribunal pt dizolvare!

Buna ziua!
Am un SRL caruia i-a venit o citatie de dizolvare pentru ca nu s-a prelungit mandatul administratorului. Cum trebuie sa procedez acum? Depun la ORC actele necesare pentru prelungire mandat auditor si apoi, la termen, demonstrez cu rezolutia de la ORC ca s-a prelungit mandatul ?
Multumesc
Simplu.

Se face o hotarare AGA de prelungire a mandatului administratorului pe perioada nelimitata si nu veti mai avea aceasta problema niciodata.
ORC va transmite automat la instanta mentiunea si procesul se va inchide ca ramas fara obiect. Sau pentru siguranta puteti trimite prin email o copie a rezolutiei de la ORC catre tribunal, mentionand numarul dosarului.

Asta este tot.

Iata cum se face hotararea AGA.

HOTARARE AGA (sau Decizie Asociat unic, dupa caz)
SC TREI FLORI SRL
Str. ... nr... sector
CUI:123, J42/123/2010
Nr. 1/15.11.2011

Subsemnatii Popescu Ion si Marin Vasile in calitate de asociati, am hotarat urmatoarele:
(Sau: Asociatul unic Popescu Ion, am decis urmatoarele).
- Se prelungeste mandatul administratorului Vasilescu Ionel pe durata nelimitata cu puteri depline.

Semnaturi,

Sub nicio forma nu treceti datele personale in Hotararea AGA, cnp, domiciliu, data nasterii... etc.

Este suficient sa scrieti exact asa cum v-am scris eu mai sus.

Daca va spune ca trebuie sa treceti cnp, data nasterii, ... etc. spuneti-le sa se uite in art. 20 din Ordin 2594/2008.

Va garantez eu ca va merge, pe raspunderea mea.

Alberto Kurtyan
Albert Kurtyan, Consilier juridic
Deci, am nevoie doar de AGA? fara act const actualizat, fara specimen semnatura, declaratie administrator, avand in vedere ca este aceiasi persoana?
De asemenea, in AGA nu trebuie sa scriu ca se prelungeste mandatul incepand cu data de ____(data la care a expirat?)??
Multumesc
Nu pot raspunde la intrebare deoarece nu stiu ce scrie in actul dvs. constitutiv.

Alberto Kurtyan