avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 166 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Expirare mandat administrator-Citatie de la Tribunal ...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Expirare mandat administrator-Citatie de la Tribunal pt dizolvare!

Buna ziua!
Am un SRL caruia i-a venit o citatie de dizolvare pentru ca nu s-a prelungit mandatul administratorului. Cum trebuie sa procedez acum? Depun la ORC actele necesare pentru prelungire mandat auditor si apoi, la termen, demonstrez cu rezolutia de la ORC ca s-a prelungit mandatul ?
Multumesc
Cel mai recent răspuns: Albert Kurtyan , Consilier juridic 12:22, 10 Noiembrie 2011
Simplu.

Se face o hotarare AGA de prelungire a mandatului administratorului pe perioada nelimitata si nu veti mai avea aceasta problema niciodata.
ORC va transmite automat la instanta mentiunea si procesul se va inchide ca ramas fara obiect. Sau pentru siguranta puteti trimite prin email o copie a rezolutiei de la ORC catre tribunal, mentionand numarul dosarului.

Asta este tot.

Iata cum se face hotararea AGA.

..............
HOTARARE AGA (sau Decizie Asociat unic, dupa caz)
SC TREI FLORI SRL
Str. ... nr... sector
CUI:123, J42/123/2010
Nr. 1/15.11.2011

Subsemnatii Popescu Ion si Marin Vasile in calitate de asociati, am hotarat urmatoarele:
(Sau: Asociatul unic Popescu Ion, am decis urmatoarele).
- Se prelungeste mandatul administratorului Vasilescu Ionel pe durata nelimitata cu puteri depline.

Semnaturi,
..............

Sub nicio forma nu treceti datele personale in Hotararea AGA, cnp, domiciliu, data nasterii... etc.

Este suficient sa scrieti exact asa cum v-am scris eu mai sus.

Daca va spune ca trebuie sa treceti cnp, data nasterii, ... etc. spuneti-le sa se uite in art. 20 din Ordin 2594/2008.

Va garantez eu ca va merge, pe raspunderea mea.

Alberto Kurtyan
Ultima modificare: Joi, 10 Noiembrie 2011
Albert Kurtyan, Consilier juridic
Deci, am nevoie doar de AGA? fara act const actualizat, fara specimen semnatura, declaratie administrator, avand in vedere ca este aceiasi persoana?
De asemenea, in AGA nu trebuie sa scriu ca se prelungeste mandatul incepand cu data de ____(data la care a expirat?)??
Multumesc
Nu pot raspunde la intrebare deoarece nu stiu ce scrie in actul dvs. constitutiv.

Alberto Kurtyan

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Modificare statut srl santiri13 santiri13 Buna ! Am si eu o intrebare scurta ca pe la noi prin Sibiu citi oameni atitea pareri. Vreau sa preiau un srl al tatalui meu si trebuie sa ii schimb asociatul, ... (vezi toată discuția)
Inregistrare mentiune la orc doinytza doinytza Am o problema f.urgenta si sunt in dilema: sc cu patroni p.f.straine, modifica o clauza din actul constitutiv prin hot.aga. Hot.aga este in limba respectiva, a ... (vezi toată discuția)
Cum transform un srl in sa? elenavochin elenavochin Am un SRL, cu capital 5.000.000 lei. Suntem doi asociati. Am dori sa-l transformam in SA si nu stim care este procedura. Multumesc (vezi toată discuția)