Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... sentinta unei cauze
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

sentinta unei cauze

buna ..dupa un proces de 2 anii de uzucapiune (sotul este reclamantul),care sa desfasurat normal zic eu ,cu martori,cu acte. Acte numai din partea noastra ,marori numai de la noi ,cealalta parte ne avand nici martori nici acte nimic,azi am primit sentinta(dupa doua amanari de pronuntare a sentintei)SE RESPINGE CAUZA dupa ce am adus la dosar tot ce mi-a cerut instantanta.Nu era normal sa ne zica de la inceput sa nu mai pierdem timpul nostru si al martorilor pe la tribunal?nu mi se pare corect.ce parere aveti? va multumesc!
Aveti dreptul sa atacati sentinta instantei de fond prin calea de atac prevazuta de lege (recursul).Instanta de fond in mod corect s-a pronuntat,dupa ce au fost administrate toate probele.Aceasta este procedura.
andymaurul, utilizator
va multumesc ptr. raspuns. as mai avea o intrebare, in cazul recursului se schimba completul de judecata?
Recursul se judeca de catre o instanta superioara celei care a judecat fondul.
Stimate forumist,

Îmi pare rău pentru situațiile de acest fel, dar acesta este rolul instanei: să se pronunțe doar după ce epuizează tot probatoriul. Altfel ar fi chiar incompatibilă să judece, pe motivul antepronunțării.

Instanța se pronunță după un timp scurt doar când există excepții care nu justifică analizarea fondului.

Oricum, din motivarea dată ar trebui să vă dați seama de ce ați pierdut: greșala instanței ori ceva neînregulă cu uzucapiunea.

Cu stimă.