Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale abuz???
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

abuz???

lucrez la un hipermarket si acolo a avut loc o tentativa de furt a unor asa zisi clienti
in urma acestui incident am fost acuzat ca as fi fost si eu implicat ....ca i as cunoaste pe respectivii indivizi si ca i asi fi invatat sau chiar ajutat sa incerce sa fure
ulterior s a ajuns la concluzia ca nu am avut nici o implicare dar in perioada cat au dezbatut ei cazul am fost fortat sa stau izolat in un birou din unitate in care se fumeaza fiind tinta glumelor si ironiilor colegilor
mentionez ca in perioada in care m i se ingradea dreptul la munca directorul magazinului a facut presiuni zilnice asupra mea fortandu ma sa mi dau demisia
amenintandu ma si jignindu ma
desi am insistat ca dansii sa faca o plangere catre politie si sa incerce sa rezolve acea situatie nu s a dorit acest lucru...ei avan de fapt si proba video a incidentului
in urma stresului si a presiunii m am imbolnavit si am apelat la medic....mentionez ca nu e vorba de o boala banala ci una care ma obliga la un tratament pe o perioada de cel putin un an....iar in perioada cat am beneficiat de concediu medical ,medicul de familie a fost sunat si i s a reprosat faptul ca mi da nejustificat concediu desi eu eram deja in grija unui medic specialist
am sesizat si itm si cu o ora inaintea controlului acestora m au scos din asa zisa detentie in care eram de cateva saptamani
in prezent se tot fac presiuni asupra mea sa plec ceea ce voi si face mai ales ca au fabricat dovezi ca as fi avut acte de indisciplina interna....fara nici o dovada serioasa decat doua referate recente facute tot de ei
doresc sa fac ceva impotriva celor ce au savarsit acest abuz fata de mine abuz ce mi a adus imense prejudicii morale si probleme de sanatate dar nu stiu cum si ce
poate ma ajutati....multumesc
kimmi-72, utilizator
desi nu contest cele sustinute veti avea mari probleme cu privire la probarea in instanta a celor afirmate. este greu sa faci legatura de cauzalitate intre boala dvs si presiunile sau conditiile de munca din firma. cel mai bine este sa plecati prin demisie si sa cautati o alta firma.
cred ca am gresit categoria
oricum in acest caz exista martori unul fiind chiar seful de tura al firmei de paza care este dispus sa depuna marturie...si inca vreo doi colegi
nu cred ca e indicat sa i las asa....procedee ca astea se fac din ce in ce mai des dupa cum vad si trebuie sa existe cineva sa atraga atentia...de acord voi demisiona dar abuzul lor nu trebuie incurajat
nu trebuie incurajat abuzul insa dvs va permiteti timpul si banii aferenti unui litigiu pe care nu stit daca il veti cistiga?
nu ati fost atenta la ce am spus - nu puteti face dovada prejudiciilor morale si de sanatate astfel incit sa existe o rezonabila sansa de a cistiga. Martorii sunt buni dar nu este suficient.

cind analizati oportunitatea unui litigiu trebuie sa va ginditi ca acesta nu este o cursa de 100m ci un maraton. puteti alerga la un maraton?