Forum Discuţii diverse Răspunsuri în comunitate Diverse intrebari legate de cariera
Discuție deschisă în Răspunsuri în comunitate

Diverse intrebari legate de cariera

buna seara. cine ma poate ajuta cu cateva raspunsuri?pentru a fi executor judecatoresc ce pasi trebuie de urmat?si pentru a fi procuror criminalist e suficient sa urmezi o facultate de drept si apoi un master in stiinte penale si criminalistica?ce sanse are un absolvent de drept sa lucreze in domeniu?va multumesc
e suficient sa urmezi o facultate de drept, LA ZI de preferat....nu e neaparat masterul, apoi, dupa cei 4ani sa te inscri la examen, pentru a fi procuror trebuie sa dai examenul de magistratura, si in legatura cu procuror criminalist, asta in functie de posturile vacante care le ofera aceasta profestie, iar pentru executor judecatorsc, din nou trebuie sa dai exmen....sper ca te-am lamurit cat de cat.:D
shadow4all2000 a scris:

buna seara. cine ma poate ajuta cu cateva raspunsuri?pentru a fi executor judecatoresc ce pasi trebuie de urmat?si pentru a fi procuror criminalist e suficient sa urmezi o facultate de drept si apoi un master in stiinte penale si criminalistica?ce sanse are un absolvent de drept sa lucreze in domeniu?va multumesc

Informatii despre admiterea in profesia de executor judecatoresc gasiti aici:
[ link extern ] /

In ceea ce priveste cariera de procuror,este suficienta facultatea de Drept. Masterul in Stiinte Penale/Criminalistica nu este obligatoriu,dar e de preferat sa se urmeze un astfel de master,pentru aprofundare.
Oricum, nu exista specializarea de procuror criminalist. Procuror criminalist nu prea iti alegi sa fii, adica nu intri la INM si spui ca vrei sa fii procuror criminalist si gata, te repartizeaza la sectia de criminalisti. Acolo se ajunge dupa multi ani de munca si nu prea iti alegi tu unde sa lucrezi.
Mai intai de toate,trebuie sa treceti de concursul de admitere la INM (care nu este foarte usor,nici imposibil),apoi sa absolviti cursurile Institutului.
[ link extern ] /

Multa bafta! :)