Forum Discuţii juridice Proprietate industrială şi ... Drept de autor publicare carte - Condiþii de publicare
Discuție deschisă în Proprietate industrială şi intelectuală. Adică mărci, invenţii, drept de autor şi altele

Drept de autor publicare carte - Condiþii de publicare

Sunt persoana fizica. Am scris o carte pe care o public cu ajutorul unei edituri. tehno-redactarea am facut-o singura, editura ocupandu-se numai de tiparirea cartii. Cei de acolo mi-au comunicat ca imi pot tipari cateva exemplare pentru Biblioteca Nationala.
Intrebari:
1. Unde si cum pot inregistra cartea?(informatiile de pe internet sunt multe si lipsite de precizie).
2. Numele autorului este un pseudonim. Exista posibilitatea sa inregistrez si aceste pseudonim?
3. Cartea contine eseuri si poezii. Cum le pot proteja de cei care ar dori sa le fure?
4. Este legal sa vand cartea catre prieteni si cunostinte?
5. Incalc vreo lege daca o pun spre vanzare pe blogul propriu, siteuri etc. , pentru a putea fi procurata de persoane necunoscute mie?
6. Este necesar ca inchei un contract cu editura care sa cuprinda anumite clauze pentru protectia mea ca scriitor?
7. Ce inseamna ISBN si in ce consta?
Va multumesc anticipat.
ISBN [ link extern ]
Inregistrarea dreptului de autor [ link extern ]
as fi dorit sa am timp sa fiu autodidact, dar trebuie sa actionez repede... e prea vasta legislatia si am nevoie de aprerea unui specialist.

Multumesc!
va multumesc pentru efort. asa cum am precizat informatiile de pe net sunt vagi si asa cum precizeaza si pschintee, este nevoie de aprecierea unui specialist. din cauza asta am si pus atatea intrebari. linkurile pe care mi le-ati recomandat le stiam deja. iar intrebarile mele au ramas fara raspunsurile pe care speram sa le primesc.....va multumesc oricum